bugün

akplileri çoşturacak, daha da üstünkörü hareket etmelerini sağlayacak karar.karar açıklanmadan önce borsadaki yükseliş, aslında bu ülkeyi kimin yönettiğini göstermektedir.

edit: 1/2 hazine yardımı kesintisi nasıl bir cezadır, hatta ceza mıdır ? bu ülkenin dini değerlerini sömürerek bu insanlar zaten trilyonlarca vurgun yapmadılar mı, bu konu üzerinden haklarında davalar açılmadı mı, yargılanmadılar mı, hatta cezaya çarptırılmadılar mı ? paraya ihtiyaçları olduğu kanısına nereden varılmıştır, şaşırtıcı doğrusu.

edit 2 : eksi oy veren arkadaşlarım, yukarıda benim ne demek istediğimi siz çok iyi anladınız....
ak parti'nin 'laiklik karşıtlığının odağı' haline geldiği 10'a 1* oyla kabul edilmiştir. fakat 6 kapatılsın oyuna rağmen 4 oyla hazine yardımından 1/2 oranında mahrumiyet kararı verilmiştir.

ak parti'nin mesajı alması gerektiğini haşim kılıç bile söyledi ama; akp'li vekillerin röportajlarına bakılırsa bundan sonra bu adamları tutabilene aşk olsun.
saçma sapan bir karar. 4 kişinin dediği oluyor zira. anayasa tekrar gözden geçirilmeli.
akp'lilerin coşmak yerine, ulan biz bu noktaya nasıl geldik diye düşünmelerini sağlaması gereken karar.

"acaba türban meselesini bu kadar öne çıkarmak yerine konuyu genel özgürlükler kapsamında mı değerlendirseydik ya da cumhurbaşkanı seçiminde daha çok destek görecek bir aday mı belirleseydik..." diye mesela...
6 kişinin kapatılsın, 5 kişinin kapatılmasın demesiyle gerekli olan sayıya yani 7'ye ulaşılamaması ve dolayısıyla kapatılmaması yönünde verilmiş karardır. bunun yerine bir ceza kararı çıkmıştır mahkemeden ve ceza olarak ak partinin hazineden aldığı para yardımının yarısının kesilmesi kararı verilmiştir.

neleri getirir bu karar, neleri götürür bu karar bilemem ama ülkem için hayırlısı neyse o olsun.
dava kapatılmayla sonuçlansaydı bile tekrardan parti kurup, kaldıkları yerden devam edecek olmalarından mütevellit beklenenin gerçekleştiği karardır. bu kararın her şeyi çözebileceğini, yarına güzel ve yaşanılası bakanların aklından şüphe ederim ben. olmaması gerekirdi ama ne yaparsın olan gene bize olacak. elbet kurtulacağı... ama bu iş işten geçtikten sonra mı olur bilemem.
şunu bir kez daha anladım ki, bizim demokrasiye cumhuriyete falana filana gereksinimimiz yokmuş. Koy kardeşim 11 kişiyi oraya bi sorun mu çıktı? sun oylamaya, ne karar çıkarsa uygula. Bu ne lan? Hakikaten bu ülkenin tüm kilit kaderlerini 11 üyeden başkası da veremiyormuş bunu anladım ben bugün. Mozambik cumhuriyetinde bile böyle bir şey yok. cumhurbaşkanı'na bile yasaklama kararı getirebilecek tek güç 11 kişiden oluşuyormuş. Vay anasını!

Meğerse ben cumhuriyet rejiminde yaşadığımı düşünüyordum. Halbuki ülkenin kaderi 11 elin parmaklarındaymış...
pkk'nın elini kolunu sallayarak meclisine girebildiği ülkede, olması çok da şaşırtmayan gelişmedir bu karar. rte ve çakma george clooney çukurambar'da 4,5 saat boyunca medyadan gizli ne konuştularsa artık... durmak yok yola devam, demokraside istikrar... peh. hukuk da öldü gitti yaşasın.
şu anda kendini ''solcu'' olarak nitelendirenlerin 'vay efendim nasıl kapatılmaz' ' ama 6 kişi kapatılsın dedi' diye çemkirmelerine neden olan olay. Akp'den rte'den ve onların çoğu icraatinden nefret ediyorum orası kesin ama 'solcu'yum diye ortalıklarda dolaşıyosam eğer ''demokrasi'' yana da olmalıyım. demokrasi çok partililiği gerektiriyorsa, eğer benim düşüncemin yanında başka düşüncelerin olmasını da gerektiriyorsa bu karara saygı duyulmalı. 'tuh sana benim düşünceme karşısın sen' diyerek başkalarının düşüncesini savunan bir partiyi kapatmak kadar saçma bir şey olabilir mi? kapatılsaydı çok mu güzel olacaktıo her şey... herkes mutlu mesut dolaşacak mıydı ortalıkta... ülkeyi yine karmaşa dolu günler bekleyecekti ve bu karmaşadan yararlanarak kötü olan durumumuzu daha da kötü hale getirmek için ellerini ovuşturarak kıs kıs gülerek bu duruma sevinenler olacaktı. ama kapatılmadı umarım akp bu gözdağından bir ders alır. 22 temmuz 2007!de söylediklerini gerçekleştirmek için çabalar artık. sadece kendileri için değil toplumun tümünün hayrı için çalışır...
bir kez daha akp nin direkten dönemesine sebep olan olaydır. evet demokrasi çok partililiği gerektiriyor ama ülkeyi mahveden paritinin kapıtalmasını engelleyemiyor. bizde ki yargı ve adalet sistemin açıkları bir kez daha ortaya çıkmıstır bu kararla. **
Akp yi ve Rte yi zerre kadar sevmesem de beni memnun eden karardır. Çözümün yasaklar olmadığını zaten yakın tarihimize bakarsak anlayacağız. Önemli olan bu partinin olumsuz yönlerini, söze edildiği gibi laik cummhuriyete karşı bir kastları varsa, bunları halka gösterebilmek. Bunun da yolu kanımca güçlü bir muhalefetten geçer; böyle yasaklardan, darbe girişimlerinden değil.
fatih altaylı'nın karardan hemen sonra yaptığı yorum;
şimdi anayasa mahkemesi kapatılsın, anayasa mahkemesi'nin aldığı kararlar mecliste yeniden oylansın, diyen millet vekilleri bu karara ne diyecekler?

yani, evek, sevgili akplilerin, tükürükler saçarak saldırmaktan hoşlandıkları yargı, onları şimdilik rahatlatacak bir karar çıkardı. akp yönetimi azıcık ders alacak kapasitedeyse, "uzlaşma" nedir, nasıl uygulanır, anlar.

tabi bu arada, akp'nin bir sonraki muhtemel seçim propagandaları; kapatıldık ey halkım, ya da kesilen çimenler daha gür çıkarlar ! şeklindeki çeşitlemeler de ellerinden alınmış oldu. bunun yanısıra davanın yeni delillerle yeniden açılması da, şimdilik mümkün. ayrıca türban konusunda yeni düzenleme yapma ihtimalleri de ortadan kalkmış görünüyor. yani, akp'nin mağdur/mağdureyi oynaması için yeni bir problem bulması gerekecek gibi.
laf olsun diye akp ye yapılan hazine yardımının yarısının kesildiği karar.
çükm ancak buna yetebiliyor der gibi...
milletin gazetecilerin içeri alınmasından "kapatılmamıştır" kelimesini mahkeme başkanından duyana kadar geçen sürede 1.5 saat nefesini tutmasına neden olan karardır.
CHP li yöneticilerin San Diego'dan takip ettikleri karardır. Onlara göre CHP dışında herşey gibi bu da yanlıştır.
akp nin yaklaşık 70 milyon TL sine mal olmuş davadır.
he en fazla kömür dağıtamazlar o olur.
30 temmuz 2008, türk hukuk ve adaletinin bir kez daha ne kadar adil olduğunu gösteren bir olaydır. akp'nin kapatılması herkesin bildiği gibi ülkede büyük sorunlara yol açacaktı özellikle ekonomik olarak. bu arada, dünya bu akp'nin kapatılmadığı haberini flaş olarak vermiştir
--spoiler--
http://www.hurriyet.com.t....asp?gid=229&sz=98551
--spoiler--

Ve Türk mahkemelerini, adaletini ve hukukunu ayakta alkışlıyorum
oylama sonucunun (bkz: 6-4-1) çok çok çok uzun zaman önceden belli olduğu kanısına vardıran netice.

akp nin kapatılmaması şaşırtmadı, kararın açıklanmasına birkaç gün kala güngörende patlayan bombanın türkiye nin içersinde bulunduğu kaosu gösterdiği kanısındayım. ergenekon davasıyla içeri alınan paşalar, gazeteciler iş adamları, kısacası toplumun her kesiminden insanlar da bu kaosun birer göstergesi. pkk idi, dolar idi, nükleer santral idi, bimbir çeşit dertle kaosa sürüklenen türkiye`ye bir de iktidara %47yle gelen partinin kapatılması da eklenseydi nasıl bir kaosta olurduk siz düşünün. zaten memlekette herkes birileriyle savaşıyor, yok kürttü yok laikti yok fetullahtı yok ergenekondu yok orduydu yok abd yok ab yok ermeni yok kıbrıs yok bilmem ne, memleket bu denli kaostayken bir de kapatma kararını kaldıramazdı diye düşünüyordum birkaç zamandır.

--spoiler--
öte yandan içimde şöyle bir his var, akp kapanmadığına göre ergenekon davası neticesinde de birçok kişi aklanacak, bir tarafın bu kapatılmama kararına diğer tarafın da böyle bir jestle cevap vereceğini düşünmekteyim.
--spoiler--
öylesine sikimden bir iddianameyle böyle bir karar çıkıyorsa akp nin kendini kaybetmiş sayabileceği bir karardır.
düşünce suçundan ötürü * hapishaneye giren , çıkıpta ülkeye başbakan olan bir adamın partisi için verilmiş karardır azizim. ben şaşırmıyorum artık , kapansaydı şaşırırdım. oy verenler sevinsin , göbek atsın . böyle fantazi yaşadılar işte en nihayetinde ilişkide biraz değişiklik yaşamak herkese lazımdır.
durmak yok düddddüükklemye devam.
akp ye kazandıran karardır. akp hazine yardımından mahrum bırakıldı. e bu akp ye koyar mı? tayyip im bulur parayı heryerden *
akp'nin kapatılmasını bekleyenlere kapak niteliğinde karar.
amerikanın dediğini yaptığımız için bir tebrik belgesi istediğimiz sonuçtur. zira 6'ya 5 oy bile onların isteği üzerine yapılmıştır ki, bazıları bu ülke için çalışıyor imajı gösterilsin, halkta dandirik bir umut kalsın diye. cumhuriyetçi oldukları için verilmedi o 6 oy yani, abd istediği için verildi.
neymiş demokrasi kazanmış. demokrasi nedir, tanımını bilen var mı? bu ülkede demokrasi var mı? kim takar demokrasiyi.
bu ülkede bunlara karşı çıkacak bir kurum kalmamış olmakla beraber halkında ucubece umursamaz tavırları ve gençliğin ezelden beri sanal ortamda sadece facebooklar da akp ye karşıyım diye gruplara girmekle görevimi yaptım diyecebilecek kitle olduğu sürece bu millet boku yer.

hepimize geçmiş olsun.
dostlar is ustunde gorsun karari. eger bir suc varsa neden kapatilmadi. kapatilmiyorsa suc unsuru yok. o zaman hazine yardimi niye kesildi.
tek basina hukumet olan bir partiye hazine yardimini kessen nolur kesmesen nolur.
bu karar onlari gidiklamaz bile.
sonucta memleketin butun parasi kemal abinin elinde.
tek kalem hareketiyle o yardimin 40 katini katar partisine.
bana gore kapatma davasinin acilmasi da, cikan karar da bir oyunun parcasi.
yillar sonra biri cikar aciklar, bizde televizyondan aval aval bakariz.
aciklayan da bunlari kitap yapar parayi bulur.
beklenen bir karardır. söz konusu iddaaname ile akp'nin kapatılması beklemek normal bir davranış değildir. akp'ye dava açılmasının sebebi laiklik karşıtı eylemlerin odağı olmasıdır. daha önce refah ve fazilet partisi de aynı sebeple kapatılmıştır. bu kararlar ile akp iddaanamesini karşılaştırdığımızda dağlar kadar fark vardır. o açıdan hazine yardımından yoksun bırakılma doğru ve yerinde bir karardır.