bugün

yazar çizer kesiminin de desteklerini alan yürüyüştür.

http://www.facebook.com/p...32820340147431&type=1
büyük ayıbın engellenmesini öngören yürüyüştür. çıkarılmaya çalışan yasa tasarısına göre, sokaktaki tüm hayvanlar toplanıp şehir dışındaki doğal yaşam alanlarına bırakılacaktır. şimdi burada kelime oyunu var. doğal yaşam alanı dediğimiz yerler; yiyeceğin olmadığı, hayvanların aç kalıp birbirini parçalamaya başladığı, eline tüfek alanın poligon olarak kullandığı, geceleri ayyaşların tecavüz meskeni tuttuğu, onlarca hayvanın trafikte ezildiği, yine alışık olmayan hayvanların kışın donarak öldüğü ormanlık alanlardır. zaten yıllardır belediye geceleri gizli operasyonlarla hayvanları toplayıp bu alanlara götürmekte veya yine geceleri gidip hayvanları gizlice zehirlemekte ve bizler de sonradan bu hayvanların leşlerini bulmaktayız. bu yasa, büyük bir itlafı legal hale getirmeye yöneliktir. bu olayın benzeri, 1910 yılında hayırsızada vakası ile yaşanmıştır. bu olayı anlatan ödüllü kısa filmi şu linkten izleyebilirsiniz :

http://video.milliyet.com...atliami-o496gX4PTVR1.html

tasarı ayrıca, evinizde baktığınız hayvanlara da sınırlama getirmeye çalışacak. yani sadece 1 köpek veya sadece 1 kedi besleyebileceksiniz. bu tamamen bakanlığın vereceği karara bağlı olacak. adamlar evinizin içine kadar karışacak, yıllardır birlikte yaşadığınız canınız olan hayvanları elinizden alıp uyutacak. bu yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, büyük bir itlafa ve insanlık ayıbına imza atılmış olacak. konuşamayan, derdini anlatamayan, sadece bizden sevilmeyi bekleyen bu masum canların bu şekilde itlaf edilmesinin vicdan azabını kaldırabilecek miyiz? her gün sokaklarımızdan toplanan onlarca hayvanın feryatlarına kulaklarımızı mı tıkayacağız?
şakası kalmamış, 12 saat sonra başlayacak eylemdir. herkesden rica ediyorum, herkese yalvarıyorum, gelin şu eyleme. bir kişi daha ikna edebilirsem bu büyük bir adımdır. yaşam hakkıdır bu savunulan, herkesi bekliyorum...
"hepimiz hayvanız" pankartının açılacağı yürüyüştür.
görsel
bir cesit mastürbasyondur. hayir katilana da düzenleyene de söyleyecek laf yok. demokratik bir haktir ki böyle seylerin yapilmasi demokratik katilim acisindan önemlidir. ama bazilari sirf ne kadar hayvansever, hümanist ya da ne bilim onun gibi "modern"lik kokan özellikler tasidigini göstermek icin gelip sözlük vb platformlarda varyete yapmiyor mu. benim kil oldugum nokta o. ama yapacak birsey yok onlarin gerzekce varyetelerini mecburen cekecegiz.

gelenek halini almis biz de yazalim.

katilmayacagim, katilmayi düsünmeyecegim ama katilana da niye katiliyorsun demeyecegim yürüyüstür.
eş zamanlı özellikle batı illerimizde yapılan yürüyüştür.
antalya da tahmini bin kişinin katılımıyla çok güzel başlayıp çok güzel sona eren yürüyüştür. suratları boyalı çocuklar ilgi odağı oldu diyebilirim.
umarım insanlar seslerimizi duymuştur. katılan herkesin sesine, ayağına, yüreğine sağlık.
7 ekim'de de Ankara'da gerçekleşecek olan yürüyüştür. istanbul'dan güzel fotoğraflar geldi, umarım biz de aynı katılımı gösterebiliriz.
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
izmir halkı gündoğdu meydanına akın etmiştir. beklenenden fazla katılım sağlanmıştır.
görsel *
hepsi hayvanların gürültülü sokak gösterisi.
taksim'de büyük bir katılımla gerçekleşen yürüyüştür.
oraya köpekleriyle gelenler olsun, çarşı grubu olsun, herkes tek bir amaç uğruna yürüdü. 'yasa yapsana,yasa yapsana yaşatmak için yasa yapsana', 'katil yasa istemiyoruz', 'insanları tanıdıkça hayvanları seviyoruz,hayvanların hakkı için hep beraber yürüyoruz.'* gibi sloganlar atıldı, bir festival havasında gerçekleşmesine rağmen aynı zamanda ciddiyete de sahipti.

çarşı grubu geniş katılımıyla takdir kazandı, ne de olsa efsane başkan süleyman seba'nın dediği gibi; 'iyi insan olmadan iyi beşiktaşlı olunmaz.' bu işin feneri,galatasarayı,beşiktaşı da olmaz zaten. gelen herkesin yüreğine, eline ayağına sağlık.
http://sphotos-f.ak.fbcdn...46257355_1315857282_n.jpg
izmirde şehitlere 1 dk lık saygı duruşu ardından istiklal marşının okunmasıyla başlanmış eylemdir.
Burdan da duyuralım 7 ekim pazar saat 14.00 da Ankara Kızılayda yürüyüş vardır ayrıca. öyle insanları halledelim sonra gidelim gibi bir zihniyete kapılmadan elinizden geldiğince duyarlı olmaya bakarak gelin arkadaşlar.
çok ciddi katılım olmasına rağmen yandaş medyada yankı bulmayan yürüyüş. insan sevmeyenlerin hayvan sevmemesi kimseyi şaşırtmadı.
muhteşem bir yürüyüş oldu. evcil hayvanlarıyla gelenler ayrı bir renk kattı olaya. biz de huskymizle teşrif ettik. yine memleketin aydınlık yüzünü gördük, umut dolduk.

gelen herkes sağ olsun, var olsun...
kim ne derse desin günün, hatta ayın olayı olacak bir yürüyüştü.
Akıl almaz kitleselliğiyle dünya hayvanseverler tarihine geçecek bu yürüyüşün bence esaslı bir çözümlemeye ihtiyacı var sözlük.
Bir "insan" olarak türdeşlerimin, hayvanların yaşam haklarına bu kadar kitlesel biçimde sahip çıkmasına sevindim sevinmesine de, kendi hakları söz konusu olduğunda nereye uçuyor bu insanlar?
Adana'da yüzlerce kişinin hep birlikte "katliama uzanan eller kırılsın" diyerek farkında olmadan aslında katliama destek oldukları eylem. Herkesin içinde kahkaha attım lan! *
çanakkale'de toplasan 200 kişi yoktuk. bir de yüzümüze garip garip bakan insanlar da cabası. sırf hayvanı olduğu için 1 hafta ev bulamamamızdan anlamalıydım böyle olacağını. yüzümüze kapanan kapılardan anlamalıydım. o zaman belki hayal kırıklığım bu derece şiddetli olmazdı. diğer illerde yürüyüşe destek veren 1000 lerce insana sokaktaki dostlarım adına teşekkür ederim. durmak yok onların sesi olmaya devam..
bize müstehak dediğim yürüyüş olmuştur. üst üste gelen şehit haberleri, benzin ve doğal gaza gelen zamlar, imralıyla görüşülür açıklamaları hiç biri halkı sokağa dökmemiş sokak hayvanları için yüzlerce kişi yürümüştür.
(bkz: nasılsanız öyle yönetilirsiniz)
ve hayvanların zaferi.

Hükümet 'ölüm yasası' olarak anılan tasarıyı geri çekti.
http://www.ntvmsnbc.com/id/25386927/
diğer birçok şehirde olduğu gibi, hayal kırıklığına uğratmamış eylemdir.
2 bin kişiden fazlasının, yeri-göğü inlettiği, duygu verici eylemdir.
hayvan koruma-ma- yasa tasarısının protesto edildiği eylemdir.
pankartımı eylem bitiminde isteyen teyzeyi, eylem bittiğinde göremediğim, sözümü tutamadığım ve üzüldüğüm eylemdir.
hem eylemci, hem fotoğrafçı olan koray beyin çektiği güzellikler için: https://www.facebook.com/korayincedis/photos_stream

ek: antalya'dan bahsediyorum ya, kafam mı güzel.
http://www.bobiler.org/hayvansiniz__random_m249053n