bugün

Atv ekranlarında çılgınca kutlanan hede. Kaşıklayın makarnaları.
Göktürk devletinin ilanı da yine bugunlerdeydi sanki.
Mevlüt falan okuyorlar tarikatçılar da gelmiş.

Bu ne bilimsizlik amk müvlüt kaç yılında çıkış yapmış bir parça haberleride yok.
kafir, yahudi, siyonist, fetocu, Haçlı, pkklı, ecnebi olarak zoruma giden olay.
kuduruyorum.
turkuaz medya yine kudurttu beni. kıskana kıskana bi hal oldum; ekmekten sudan kesildim.
Hayırlı olsun şimdi Bizans düşünsün. Evet.
bugün emniyetten arkadaşlar geldi işyerime. çay-kahve içtik, sohbet ettik.

o sırada içlerinden biri "reis akşama kuruluş var izliyon demi" diye sordu.

"yahu o saçmalığın nesini izliyorsunuz, yalan yanlış şeyler dolu" diye cevapladım.

söyleyen arkadaş epey bir bozuldu. yanındaki diğer arkadaş da bozuldu.
bozulduklarını anladım...

açtım uludağ sözlüğü, kuruluş osman dizisinin ilk bölümünü seyredip bulduğum tarihi hatalarla ilgili yazımı gösterdim.
(bkz: kuruluş osman dizisindeki tarihi hatalar)

şaşırdılar. "sen mi yazdın bunları" dediler.

tek tek anlattım. sonra 80'li yıllarda trt'nin çektiği "osmancık" dizisinin ilk bölümünü açtım, beraber seyrettik...
inanır mısınız, trt'nin çektiği bu diziden haberleri bile yoktu, ilk kez görüyorlardı.
onlara yine trt'nin şektiği "kurtuluş" ve "cumhuriyet" dizilerinden bahsettim. "gelin beraber izleyelim bunları da" dedim...

kafaları o biçim karıştı tabi...çıkarken selamın aleyküm deyip gittiler. yılbaşı sonrası yeniden sözleştik, epey meraklılar bu konulara, öğrenmek istiyorlar ama yalan yanlış şeyler öğretiyorlar insanlara...

doğruları öğreteceğiz...
osmanlının ilk padişahı osman beyin türk milleti adına kurduğu imparatorluğun temellerini atması olayıdır. osmanlı düşmanları kudursun..
ne bekliyordunuz, bunlar zaten osmanlı'nın 600 yıl boyunca hep aynı güçlü devlet olduğunu sanıyorlar. bu yüzden fatih, yavuz ve kanuni dışında padişah bilmiyorlar.
kuruluş ve yükselme dönemini hep konuşuyorlar ama duraklama ve gerileme döneminden hiç bahsetmiyorlar
hep üç kıtaya hükmettiğini söylüyorlar ama nasıl kaybettiğini bilmek istemiyorlar.