bugün

(bkz: şeref)
(bkz: töreni iptal edip düğüne katılan başbakan)
"insan 29 ekim kutladığı için mi şereflidir ki kutlanmayınca şerefi eksilsin" diye başka bir soru ile katkı verilen soru..

atatürk cumhuriyeti mi emanet etmiştir yoksa "cumhuriyet bayramı kutlamalarını" mı?

cumhuriyeti sadece bayram kutlayarak mı yücelteceğiz,

23 nisanı cocukları stadlarda bekletip bayıltarak mı ihya edeceğiz

19 mayıslar ponponlu gösterilerle mi halkta karşılık bulacak...

ya bi gidin lütfen...daha somut ve işlevsel çözümlerle gelin bana..

bunları yapma sebebinizi bile bilmiyorsunuz daha !
Tören iptal edildi ama yürüyüş edilmedi yürüyüşü kutlama gibi yapalım ki bazı kişilere cevap verebilelim.
bronz çağını yaşamaya çalışan bazı sapık mezheplerin aşıkları için ve kansız yurtsuz barzolar için pek bir şey eksilmemiş herhalde. ama ülkesini seven, namuslu, şerefli insanlar bugün üzgün.
başlık formata uymuyor ama cevap verelim. doğru bir şey eksilmedi de bu tür bayramların sadece totaliter rejimlerde olduğunu iddia etmek açık açık ya aptallıktır ya bilmeden konuşmaktır ya da iftiradır. abd'de 4 temmuz günü bakalım ne kutlamalar yapılıyor. ingilizler kazandıkları savaşları kutluyor hala. Trafalgar meydanı ne zannediyorsunuz. Biz de kurtuluş savaşı meydanı diye bir isim verilse bir yere siz liboşlar neler yaparsınız.
ne eksildi?ne mi eksildi her milletin kendine özgü bayramları ve özel günleri vardır.bunların herhangi birinin iptal edilmesi millete hakarettir.ancak milletimiz tepkisiz bireylerden ve bunun sonuçlarının ne doğurucağını bilmediği için "ne gerek var,ne olacak" kafasıyla hareket etmeyi marifet biliyor.

önemli olan orada 3-5 göbekli bakanın,cumhurbaşkanın oturup saatlerce konuşup,protokol esaslarını yerine getirmek değildir.bunların hepsi sembolik şeylerdir belki bir önemi yoktur,ancak ne kadar zor şartlarda kazanılmış bir vatan toprağının nasıl kazanıldığını düşünmek,hatırlamak için iyi bir fırsattır bu bayramlar.bu sene 2. oluyor bu,2. defa birşeyler bahane edilerek bayramlar iptal ediliyor,bu nasıl bir anlayış nasıl bir düşünce bu kadar yıpratılmayı haketmiyoruz.
haklısın abd'de fransa'da ingiltere'de de özel günler kutlanıyor... kutlansın da..bizde de kutlansın.
ama onlar çocuklarını 2 ay boyunca zorla ! ve mecburen bu kutlamalara hazırlayıp iş kurgulamıyorlar. ve onlarda da bu işler stadlarda olmuyor artık. yaklaşık yüzyıldır olmuyor. sokaklarda festival havasında ve gönüllü sivil toplum örgütlerinin organizasyonları ile oluyor...

sapla samanı karşıtırmamak lazım.

meselenin totaliterliği zorlama ve mecbur bırakmada zaten.. zannediyor musunuz ki o minicik çocuklar bu uygulamalar sonucunda cumhuriyet aşığı oluyorlar ?

ben hiç sanmıyorum..
önce bir şeyler eksildi, sonra kutlanmak gereksiz görüldü. zaten amacınız tümden yıkmak değil mi? evet.
okullardaki -sadece okullaraki- kutlamalar için buna katılabilirim aslında. hangimiz sıkılmıyorduk ki o her sene tekrar edilen klişe konuşmalardan, aynı şiirlerden. hangimiz bando takımının marşlarını ya da yapılan konuşmaları dinliyorduk, aksine hepimiz bunların gereksiz olduğunu iddia ediyorduk. hatta ufacık çocukların sırf birileri memnun olacak diye saatlerce ayakta bekletilmesi filan da çok yanlış geliyordu bana. 23 nisan için de geçerli bu dediklerim. çocuk bayramında çocukları kullanıyorduk, kimsenin izlemeyeceği gösteriler için saatlerce çalıştırılıyordu çocuklar. isteyerek yapıyorlarsa ne ala ama beni zorla almıştı hoca folklor takımına ki hala çok gereksiz bir şey olduğuna inanırım folklor takımının.
yalnız anlaşılacağı üzere benim eleştirim kutlanmasına değil, kutlanma şekline. cumhuriyet bayramı kutlanmalıdır, 23 nisan kutlanmalıdır, 19 mayıs kutlanmalıdır ama gençlere dayatılarak, çocuklara dayatılarak değil; gençlerin ve çocukların istediği şekilde kutlanmalıdır.
"zorlamalar ve baskı ortadan kalkınca tümden yıkılacağımız" korkusuyla eğitildiğimiz için en ufak şeylerde dahi sistemin bize dayattığı refleks onların amaçları doğrultusunda düşünceler geliştirmemizi savunuyor. ve yıkılacağız, dağılacağız, şeriat olacağız korkusu ile sistem bütün tutuculuğunu sürdürüyor..
cumhuriyetin bizlere neler verdiğinden haberi olmayanların, nelerin eksildiğinden de haberi olmaması.
kutlamanın şekline itirazında haklısında, orada öyle olmadığını iddia etmek komedi.
http://www.youtube.com/watch?v=w6LioAfSVVo
http://www.youtube.com/wa...Vhs-Q&feature=related
http://www.youtube.com/wa...hh9lE&feature=related
şu anda erzurum'da 341/kd olarak askerlik yapmaktayım... van' a taburumuzdan arkadaşlar gittiler, kimisinin ailesi perişan durumda ve söylenmeyen ama herkesin bildiği ya da farkettiği başka nedenlerden dolayı iptal gerçekleşmiştir. işin içinde siyaset arayanlar siz; beş say çök!!! sizin çarşılar iptal edildi.*
resepsiyonu iptal eden cumhurbaşkan'ının turkish daily news'in rixos'taki kuruluş yıldönümü kokteyline katılmasının ne açıklaması vardır?
hiçbişey eksilmedi.
bazıları tarafından "birşey eksilmedi" olarak cevaplanan cümle.
aynı kişiler 1920'lerde yaşasalardı "bağımsız olmayıp, amerikan mandasını kabul etsek ne kaybederiz?" sorusuna "hiçbirşey kaybetmeyiz" cevabını verirlerdi, eminim.
sizler bağımsızlığınızı, ruhunuzu kaybetmişsiniz gençler, bayram kutlanmasa tabii artık birşey kaybetmezsiniz.
mehter marşı ile 1453 istanbul'un kurtuluşunu coşkuyla kutlayan zihniyetlerin idrak edemediği milli değerlerin tümü...
koskoca türkiye kurtulmuş ve cumhuriyet ilan edilmiş önemli değil. ama asırlar önce padişahlık döneminin il kurtuluşu çok önemli.
osmanlı sevdalılarının asla anlayamayacağı eksiklik.
aslıda doğru. çok parti rejimi ile beraber amerikan kuklası siyasiler başımızda olduğu ve bağımsızlığımızı yitirdiğimiz için cumhuriyet ise bağımsızlığımızın simgesi olduğu için.. işte evet öyle şeyler.

küçük çocukların cumhuriyet bilinci ile tanışması eksildi.
işte bu beyinler yakında 'cumhuriyet elden gitti ne değişti?' diye soracaklar.
hiçbir şey eksilmedi. bu tip kutlamalar demokrasinin gelişmediği yerlerde olur. devlet tank yürüterek halka gözdağı verir.
kutlamalar olsaydı,
çarşıya çıkamayacaktım.
kutlamalar iptal edildi,
şu an çarşıdayım.
bayrağımıza tahamüllü olmayanlara direğini tavsiye ediyorum.
ülkeyi amerikaya devredelim, sonra da "ne değişti ki" diyelim. aynı şey.
cevaba itafen: "karman eksildi."