bugün

Gökyüzündeki berraklığa ve ayyıldız göruntüsüne bakarken gözlemledıgim olay.
Çıplak gözle net olarak görülmüştür.
Fotografta görunmüyor tabiki ama batıdan doğuya dogru bir ışık kümesi seklinde geçişi net izledim.

görsel

Edt link eklendi.

https://www.cnnturk.com/d...ece-zirvede-olacak?page=1
Yoprağam durumlar krıtık.
Yer yer bulutlu yeryer meteor yağmurlu.para yok herzamankı gibi aclık sıfırın altında eksı 1 derece.
21:34 sıraları benimde gördüğüm, lakin evde kala kala manyakladım, göz yanılmasıdır dediğim olay.
Hava kapalı olmasına rağmen an itibari ile 1 tanesine denk geldiğim yağmurdur.

Dip not: Belki de uçaktı bilemedim.
her yıl 16 - 26 nisan arasında gerçekleşen lyrid (lir) meteor yağmuru.

lyra takımyıldızı yönünden geldikleri için bu şekilde adlandırılıyorlar. genellikle pik yaptığı gece, 22 nisan gecesi. meteor olarak atmosferde yandığını gözlediğimiz şeyler, Thatcher adlı, uzun dönemli yörünge periyoduna sahip olan bir kuyruklu yıldızın kalıntıları.

kuyruklu yıldızlar güneş'e yaklaştıkça sıcaklık etkisiyle buharlaşmaya ve ufalanmaya başlar. ondan kopan parçalar da güneş etrafındaki bir yörüngede dolanır. dünya güneş'in etrafında dolanırken, yörüngesi bu parçaların yörüngesiyle her yıl aynı tarihlerde kesişir. böylece meteor yağmurları ortaya çıkar. lyrid de işte bunlardan biri. üstelik tarihi kayıtlara bakılırsa, en uzun süredir gözlenenlerin başında geliyor.

normalde pik yaptığı gecede bile saat başı en fazla 20 civarı görebilirsiniz. eğer ışık kirliliğinin çok olduğu bir şehir merkezindeyseniz, onu da göremeyebilirsiniz.

edit: gök bilimciyim ben arkadaşım. bunu araştırmama gerek yok.
Google araştırmacısı da geldiğine göre dağılabilirsiniz.