bugün

fenerbahçe'nin beşiktaş'ı ikeceği maçtır. bak s sini söylemiyorum kesilmesin diye.*
<<<<<<<<<<<<spoiler<<<<<<<<<<<<

http://www.youtube.com/watch?v=pnB7xIbyBZs&feature=related

<<<<<<<<<<<spoiler<<<<<<<<<<<<<
az önce biletix'ten aldığım bilgiye göre biletleri henüz tükenmemiş olan maçtır.yarına rahat bilet bulabileceğimin işaretidir bu.
kesin beşiktaş alır; zira taa seneler öncesinden necip fazıl, 'full defansiv kartalı nasıl yener kanarya' diyerek -tabi olasılıksıza gönderme yaparaktan sual cümlesi kurmuş, yoksa olguya atıfta bulunup ta hayret etmek değil maksad-, ölümsüz kehanetini yapmıştır.
(bkz: hade ordan)
(bkz: son üç beş seneye bakmayın olur öyle arızalar)*
fenerbahçe 4-6-0 oynarsa rahat kazanacağı maç.*
öncesinde oynanan basket maçında kasıtlı olarak olay çıkartılmıştır. amaç bellidir.

beşiktaş kazansın diyen galatasaray başkanı bu iddiamızı ispatlamaktadır.

derbidir en nihayetinde, kendi sahasında oynayan takım favori olmasa dahi derbidir. zaten derbi dediğin böyle bir şeydir.
"seni düşündüüüüm dün akşam yine..."

olmuş ya.
inönü'de bir derbi izlemeyeli 7 ay olmuş.
fener derbisinden aylaar geçmiş.
ne de çabuk zaman uçmuş.

önceki 2 sezonun şampiyonluk umutlarını gömdüğümüz derbilerin dejavusu mu olacak derken son 100'de deparı atıp ipi de göğüslemişiz.

şampiyon da olmuşuz.
sonra ne olmuş.
yerle bir olmuşuz.

demişler büyükler,
beşiktaş öldü bitti.

demişler ki bu bir -fact- beşiktaş tarihinin en kötü başlangıcını yaptı.
demişler yine ki bu da bir -fact- fenerbahçe tarihinin en iyi başlangıcını yaptı.

al bu maçı aradaki fark = 4 puan.
bu mudur tüm bu yaygaranın sebebi, gazetelerde atılan dev puntolu kriz başlıklarına ödenen mürekkep paralarının yürek acısı.

böyle de büyük takımmış beşiktaş. en kötü başlangıcıyla rakibinin en iyi başlangıcının arasında bir elin parmakları kadar puan farkı varmış. bunu da gördük.

başkan bize karşıymış.
üzerimize adam salarmış.
yeri gelir stada sokmazmış.
mavi önlüklü yıllardan beridir mekan edindiğimiz yere bizi kimlikle çağırırmış.

hevesimizi sıfırlarmış,
bir zahmet gelmeyin mesajını balon balon yollarmış.

öyleymiş böyleymiş.

ama engel değilmiş hiçbiri.
burasıı beşiktaş alayınaaa gider uğraşma bizimle g.t oğlanı fener diye tribünden haykırmaya.

veya ekinler dize kadara artık 500'lere varan kıta sayısına yeni ekler yapmaya.

dedik ya buymuş kopan yaygara, 2 maçla kapanacak puan farkı içinmiş.

o zaman birdirbir oynuyoruz.
birinci için oradayız.
inönüdeyiz.

rakamlar, sistemler, oyuncular, cezalılar hak getire.
ne zaman istatistik gördük biz derbilerde?

ya da ernst acaba yıkanmamış ayva yer mi? toramanın topukları yine şişer mi? bobo yine nezle olur mu? tabata da yine sivilce çıkar mı?
çok da dert değilmiş bunlar.

ne var ne yok saldır ulan beşiktaş!
inönüde yap bir güzellik bize,
doyamam doyamam sana demeyelim bu sefer sitem etmeyelim,
her zaman heryerdeyi söyleyelim sana.

zaferi yaşamış taraftarın en keyifli anında,
dönüşte ait olduğumuz yerde yd nin atamayacağı yerde,
dolmabahçe yolundayız.

dilimizde de bilindik ezgiler;

"... hani fenerbahçeeeyeeeeeee koyarken
hani biz pınarbaşı çekerken
işte öle bişey.."

(bkz: siyah ulan)
bobo'nun macidir.

(bkz: beyaz ulan)
akıllı ol çarşı burda lafını hatırlayıp febelilerin yine kafeslerinde oturup uslu uslu çekirdek çitleyeceği maçtır. her zaman oldugu gibi. bu arada yenseniz nolurki sanki. bizim ruhumuz yeter.
(bkz: fb akıllı olsun akıllı)

beşiktaş'ın galibiyeti ile sonlanacak olan maç.
(bkz: be clever carsi is here)
sakatlığı geçen rüştü nün kaleyi koruyacağı maç. genç korcan ı sahada görmek isterdim ama düşünmüyorum denizli nin rüştü varken onu oynatacağını. ayrıca 7 atarız diyorum.

çok güzel bir maç olacaktır.
dün akşam sky türk'te yayınlanan total futbol programında her katılımcının ağız birliği yaparak söylediği gibi türk futbolunda 2000 sonrası derbilerde ne zaman bjk ve fb karşılaşsa akla ilk gelen şey " iyi futbol " oluyor. artık it dalaşı ya da gözü dönmüş fanatizmle anılan sözümona çakma dünya derbimizin aksine bjk ve fb çoğu zaman centilmence mücadele edip ortaya güzel futbol koyuyorlar.
istisnalar dışında - ki fenere koyacağımız maç olacaktır ya da bjk'ye sokacağımız maç olacaktır tipi söylemlerde kendine vücut bulur- holiganizmin asgari düzeyde seyredeceği neredeyse kesindir.
ayrıca ligimizde eksikliği fena halde hissedilen iyi futbolu izleyeceğimiz maç olacaktır. her iki takımın şu anki puan durumu, kadro kalitesi ve psikolojisi göz önüne alındığında iki takım arasında oynanan son 10 maçın aksine bir beraberlik kuvvetle muhtemel gözükmektedir.
bugünde taksime beşiktaş üzerinden çıkılmayacak gündür. en kısa ve temiz yol zincirlikuyu veya levent metroyla gitmek olacaktır.
iki takimin taraftarlarinin da temkinli konusmasi gereken mactir. oyle esip gurlememek gerek.

önder turacı'nın performansı veya mustafa denizli gibi soru işaretleri, fenerbahçe erken gol bulursa, kazım forvette oynarsa, ernst'in performansı vb. yorumlar umrumda değil açıkçası.

eski bir ıhlamurdere caddesi sakini olarak müthiş bir maç günü beni bekliyor.

şu anda alisamiyen'in karşısında oturan fenerbahçeli ben ile bostancı'da oturan beşiktaşlı arkadaşım ile izleyeceğiz maçı. önce köyiçi'nde birşeyler atıştırırız diye düşünüyorum. sonra kazan'da iki bira çakıp, dolmabahçe'ye doğru salınırız yıldırım demirören yeter tezahüratları ile.

sonra inönü'de beşiktaş seyircisini izleyeceğim. inanın zerre kadar önemi yok skorun nazarımda. müthiş bir futbol bayramı bekliyor beni.
fırat aydınus'un yöneteceği maçtır.
en pahalı biletin 650 tl olacağı maçtır. real madrid-barcelona maçı bile bu kadar olmuyor.
fenercik'in tozunu alacağımız karşılaşmadır. bu yıl fazla havalandılar, kartal yuvasına bir gelin de görün, nasıl oluyormuş.
hakem seçimiyle önceki derbilerin aksine fenerbahçe'nin kayırılmayacağını belli etmiştir.

teknik taktik konusuna gelirsek fenerbahçe'nin beklenen şablonunda çıkacağı belliyken, beşiktaş için ise muammaların sürdüğü maç olacak. kaleci problemi hala belirsizliğini korurken, koca takımda 3 kişinin yeri bankodur. skor tahmini yapmak imkansız, ne zaman ki takım kadroları belli olur (beşiktaş'ınki tabii ki) o zaman sağlıklı tahminler yapılabilir.

üstüste gelen çirkin gs-fb maçlarından sonra saha dışı değil saha içinin konuşulacağı bir maç olacaktır. saha dışıyla ilgili tek konu ise girişteki kimlik eziyetiyle taraftarın yıldırım demirören sevdası olacaktır. (bkz: yeter yıldırım demirören)
http://www.hurriyet.com.t...por/yazarlar/12987148.asp
Onu bunu bilmem de çok entry sildirten maç olacaktır.
bir galatasaray'lı olarak beşiktaş'ın yeneceğini düşünüyorum. ama biraz zor olacak gibi geliyor mesela beşiktaş bir gol yer sonrasın da beşiktaş'lı futbolcular strese girmez ise beşiktaş alır bu maçı. beşiktaş'ın tek eksiği kale de ve ilerideki adamları formda olması lazım. ilerideki adamların bitiricilikleri beşiktaş'ın kaderini belirleyeceği bir maç olacaktır.
fenerbahçe'nin favori olduğu ve puan kaybedeceği maçtır. çok para koymayı düşünenler için 1,0 çifte şans veya üst öneriyorum.
iddaa oranları şu şekilde olan maç:
1-2,40
0-3,00
2-2,20