bugün

başbakanımızın referandum öncesi katıldığı bir televizyon programında söylediği sözdür.
ne amaç uğruna söylendiği belli olmayan sözdür. ya da bu amacı ben mi göremiyorum acaba?

şimdi mesela doğudaki aileler çok çocuk yapıyorlar. bunun sebeplerinden birisi "korunma olayının" orda olmaması. bu yüzden bilinçsizce çocuklar dünyaya getiriyorlar. öteki sebepten birisi de oradaki kürt kökenli nüfusu arttırmak.

zamanında tarih dersinde öğrendiğime göre wilson ilkeleri diye bir durum vardı. bir bölgede hangi kökenden insanlar fazlaysa oranın yönetimi onlara kalır şeklinde. sanırım bu sebepten oralarda çok çocukta yapıyor olabilirler.

peki ya recep tayyip'in sözü?

işte buna anlam getiremiyorum. zaten bir ailenin bakabileceği çocuk sayısı çok düşükken, ailelerin evine giren aylık gelirleri açlık sınırındayken; bir ülkenin başbakanının bu sözlerine anlam getiremiyorum.

tamam çocuk yapmak aşkın meyvesi olabilir. bu meyveyi bende çok seviyorum arkadaş. ama bir düşün bakalım ben kaç tanesine bakabileceğim. 3 çocuğum olsa eğitimiydi, gıdasıydı falan ay sonu nasıl gelir bir düşünmek lazım.

acaba tayyip de mi kendi düşüncesinden olan insan sayısını arttırmak istiyor. bu planın bir parçası mı bu söylem? anlayamıyorum. lütfen mantıklı açıklaması olan biri benimle görüşlerini paylaşsın.