bugün

ilk defa sonucu hayır çıkacak referandumdur. bizim ülkede tek adamlık sistemi yürümez. chp, hdp tabanı silme hayır diyecek. mhp tabanı %90 hayır diyecek, akp tabanından da %15-20 civarı hayır diyecek. göreceksiniz.

edit: siyaset bilimi mezunuyum ve halkı iyi analiz eden biriyim.
(bkz: uludağ sözlük yeni anayasa hayır grubu)
sonucunun yüzde elli elli civarlarında olması beklenen referandumdur. 1-2 puan aşağı çıkacak birisi muhtemelen bu mhp nin ihaneti sonrasında. normalde yüzde 60 hayır çıkacakken mhp yüzünden yukarı çekildi evet oyları.

benim merakımı cezbeden referandumdan hayır çıkarsa sonrasında olacaklar. gene haziranda beğenilmeyen seçimden sonra kasım ayına kadar yaşananlar yaşanırsa bu iktidar partisinin seçmeni gene görmezden duymazdan gelebilecek mi "ne alakası var seçimle yeaeaeae" şeklinde..
Ülkenin kaderinin oylanacağı referandumdur.

Şu şahsın bu partinin yada o görüşün değil.
normal şartlar altında hayır çıkacağını düşündüğüm referandum. umarım chp, hdp ile sallamaya filan çalışmaz. ters teper.
Akpnin bu tip oynamaları Tatil gününe getirme çakallığı vardı geçmişte ama bu sefer nedense olmamış bu!
Hayır çıkar da sonuç o köseleye dönen bok suratlarına Güleriz!
ben dahada küçülüp, bu kadar aşşağılık bir ulus olacağımızı düşünmüyorum. yani ne bileyim abi kurtuluş savaşında, çanakkale savaşında ülkesi için savaşmış, gözünü kırpmadan canını vermiş bir ecdadın nesli olarak o kadar olmaz diyorum.
bizim insanımız sever böyle şeyleri. biat etmek, tabi olmak, davasını ölümüne savunmak felan ama bu sefer oturur bir düşünür diyorum.
çok mu iyimserim acaba ?
bilemiyorum. ama bizim insanımıza ne olursa olsun, kim olursa olsun bu şerefsizliği gerçekten yakıştıramıyorum. bürokrasiyi kaldırıyoruz ayağına, devlet işleri hızlanacak ayağına cumhuriyeti yerle bir ediyorlar. atatürk'ü müfredattan kaldırdılar. sınıf sınıf derece derece öğrenecekmiş çocuklar. devlet, millet demokrasi felan öğrenecekmiş o küçük çocuklar sonra atatürk öğreneceklermiş. aralarda bahsedecez çokda şaapmayacaz diyo yani herif.
baştaki adamı yargılayacak kişiler bizzat kendi tarafından ve kurucusu aynı zamanda da başkanı olduğu parti tarafından seçilecek. bide demezlermi cb ye yargı yolu açılıyor gerekli çoğunluk sağlanınca cb yargılanacak diye. ulan adam kendisini yargılayacak makamdaki yetkilileri yine kendisi seçiyor. partisi seçiyor. inanıyormusunuz gerçekten adil bir yargılama olacağına ?
lütfen yapmayın tekrar tekrar okuyun, anlamaya çalışın. bilen kişilere sorun araştırın lütfen. bu sistemin baştaki kişiyi dokunulmaz yapmaktan başka hiç bir amacı yok. ülke adına, devlet adına hiç bir faydası yok. bunlar bildiğin dokunulmaz olmak, ilah olmak istiyorlar. kolay kazanılmayan bu vatanı böyle ucuz ve aşşağılık oyunlara vermememiz, bir an önce ayılmamız ve düşünmemiz gerekiyor.
adil güre göre %60 ile evet sonucu çıkabilecek referandumdur.
not:hayır