bugün

sözlük sahibi zall tarafından ilan edilmiş, tam metniyle aşağıdaki gibi olan duyuru:

--spoiler--
sevgili yazarlar, başlıklar konusunda çok fazla hata yapan yazar var. o yazarlar lütfen aşağıda yazdıklarıma uygun hareket etsinler,

kitap ismi, haber başlığı, ünlü bir söz vb. değilse aklınıza gelen her soruyu/sloganı/diyalogu başlık şeklinde açıp, altına yazar söylemi, kişi söylemi, akıldan geçen düşünce diye zorlama tanımlar girerek başlık açmayın. açılan başlık genel ve tanımlanabilir bir başlık olmalıdır. sırf tanım girildi diye her türlü soru/slogan şeklindeki başlık kabul edilemez.

açılan başlık tarafsız, objektif olmalıdır. belli bir düşünceyi öne çıkarıcı şekilde başlık açmayın.

toplumun belli bir kesimini rahatsız edici, o kesime hakaret eden, hakareti ima eden başlık açmayın. bu şekilde başlıklar düzeltilmeden silinecektir. zaten hakaret ceza almayı gerektirir.

sırf başlık açmış olmak için başlık açmayın. benzer bir başlık varsa yazacağınız entry'i başlığın altına girin.

trollüğe heves etmeyin. sol frame'i amacı dışında kullanmayın. trollük doğrudan çaylak olma/silinme sebebidir.

tekrar söylüyorum eğer bir kitap ismi, haber başlığı değil de tamamen sizin üretiminizse soru/slogan/diyalog şeklinde başlık açmayın. açtığınız başlığı en genel şekilde tanımlanabilir bir başlık olarak açın.

sadece sözlük içi konularda entry giren yazarları tespit edip sözlükten uzaklaştıracağız. sözlük, bildiğiniz bir şey varsa onu tanımlayıp okurların diğer yazarların kullanımına sunmak için oluşturulmuş bir oluşumdur. bildiğiniz bir konu varsa yazın, bildiğiniz bi konu yoksa zaten sözlükte yazmayın.

sırf diğer bir yazara mesaj vermek için başlık açmayın. özel bir meseleniz varsa veya o yazara methiyeler düzme ihtiyacınız varsa o yazara mesaj atın, telefon edin, msn'den titreşim gönderin, 3g ile görüntülü görüşün ama bunu entry girerek veya başlık açarak yapmayın. diğer yazarlar/okurlar sizin özel meselenizi bilmek zorunda değil.

eğer hatalı bir başlık açılmışsa altına başlık sıçmak, oto boka başlık açmak gibi bakınızlar vererek olayı daha da kronik hale getirmeyin. başlığı şikayet edin veya gammazlayın.

başlığı açarken bütün karakterlerin türkçe karakter olmasına dikkat edin. yarı türkçe yarı ingilizce karakterli başlık açmayın.

herkesin rahatsız olduğu başlıklardaki rahatsız ediciliği gidermek için yukarıdaki söylenilen maddelere uyun. bu maddelere zaten uyan yazarlar var bu dediklerim uymayan yazarlar için. onlar da zaten yakın zamanda aramızdan ayrılabilirler.
--spoiler--

açıkçası incelenek çok husus var; zall'ın haklı olduğu konuları da hepimiz biliyoruz. öncelikle üslup açısından sınıfta kalmış bir bildiridir. sosyal ya da asosyal bir toplulukta güç sahibi olan kişi, gücünü yazdığı veya yazdırdığı kodlarla değil, topluluğun saygısını kazanarak elde ederse güç sahibidir. hatta kontrolsüz güç güç değildir. neyse, konumuza dönersek papa 3 milyar kişiye seslenirken, obama bütün dünyayı sömürürken, aziz yıldırım istediğini söke söke alırken bile cümleleri içinde ya 'lütfen' ya da cümleyi oluşturan kelimelerin yüklemlerine -ınız -iniz gibi nazik ekler koyarak söylemlerini yumuşak ama hedefe yönelik seçiyor, parasını ödeyerek işçi çalıştıran dikkatli bir esnaf bile buna dikkat ediyorken kuruş para almadan ve seçme hakkını kulanıp menfaat gözetmeden uludağ sözlüğü seçen yazarlar bu sayılan örneklerden biraz daha fazlasını hak ediyor sanki ; bu açıdan zall sınıfta kalmıştır. yapın, edin, gammazlayın gibi emir kipli filler ile biten cümleler herkesi agresifleştirerek 'one minute' moduna sokacaktır; bunu biz değil ince ince gösterilen tepkiler söylüyor. açıklamanın 2. cümlesindeki lütfen'i atlamış değilim, ama koca metinde madde madde yazılmış hammurabi tümcelerini yumuşatmaya yetmiyor.

kitap ismi ya da gazete haberi gibi kamuya ulaşmış bilgiler içinden değilse kendi soru/slogan/diyalog üretimlerimizin başlık olarak açılamayacağı da belirtilmiş. bunun bokunun çıktığına katılarak soruyorum; tekerleği bulan adam sırf bu yüzden arabanın icat edilmesini mi beklesin? memlekette dediği olan 3-5 haber müdürünün kafasının basmadığı ya da umursamadığı bir konu hakkında başlık açmak için birinin kitap yazmasını ya da beste yapmasını mı bekleyelim? galatasaray'ın mor formasının ne kadar komik olduğunu söylemek için ercan saatçi-selçuk yula gibi boşların keyfini mi bekleyelim bir kısım üzülece diye? ya da onlar maldonado ile taşak geçmek için bir gazete haberini mi beklesin?

''trollüğe heves edilmesin silerim allahıma'' tavrı ise işin içinden çıkılmaz hale getiriyor durumu. şu sözlükte 10 tane troll söyleyin deseler, biraz takılmış her yazarın cevabı en az 7 tanesinde birleşecektir. bu adamlar hala silinmiyorsa ya moderasyon sözlük okumuyor ya da sözlüğe biraz hareket getirmek için bu organizasyonu kendileri düzenliyor deseler ne cevap vereceğiz?

kısacası amacına katıldığım ancak içeriğine katılmadığım bildiridir. ve korkuyorum acaba açtığım başlık yeterince objektif mi diye; ya trollsem ve haberim yoksa?
veda hutbesi havasıyla yazıldığını hissettiren duyuru.
detayli bir teknik analizinin yapilmasi gereken duyurudur. biraz sacmalayasim biraz yazasim geldi, zaman zaten istemedigin kadar, bakalim ne cikacak ortaya

--spoiler--
sevgili yazarlar, başlıklar konusunda çok fazla hata yapan yazar var. o yazarlar lütfen aşağıda yazdıklarıma uygun hareket etsinler,
--spoiler--

bunu uzerine alinmasi gereken kisiler belli, sozluge yeni damlamis dikkat cekiyim derken, agd olan, tras bicagiyla yeni tanismis, pubik bolgelerdeki killanmanin esrarini cozmeye calisan mini mini yazarlar. simdi bu adamlarin ozelligi kurallari okumamalari, dogrusu nedir diye dusunmeden, direkman baslik acmalari. haliyle bunu da okumayacaklar, okusalar da pek takmiyacaklar. cozum net: ucurmak. gecelim diger paragrafa...

--spoiler--
kitap ismi, haber başlığı, ünlü bir söz vb. değilse aklınıza gelen her soruyu/sloganı/diyalogu başlık şeklinde açıp, altına yazar söylemi, kişi söylemi, akıldan geçen düşünce diye zorlama tanımlar girerek başlık açmayın. açılan başlık genel ve tanımlanabilir bir başlık olmalıdır. sırf tanım girildi diye her türlü soru/slogan şeklindeki başlık kabul edilemez.
--spoiler--

yalan. vallahi de yalan. burasi boyle donuyor. sol frame boyle akiyor. hicbir yaptirim da goremiyoruz. zaten o kadar yuvarlak bir ifade ki bu, nereye cekersen oraya gider. nein diyoruz. daha az entry girilme tehlikesini goze alarak, abuk yazarlarin ucurulmasi kesin ve net bir cozum olacaktir. sen kimsin lan racon kesiyorsun diye sormayin, alacaginiz cevap hosunuza gitmeyecektir. gizem yaratmak istedim. olmadi galiba.

--spoiler--
açılan başlık tarafsız, objektif olmalıdır. belli bir düşünceyi öne çıkarıcı şekilde başlık açmayın.
--spoiler--

(bkz: yalan ruzgari)

--spoiler--
toplumun belli bir kesimini rahatsız edici, o kesime hakaret eden, hakareti ima eden başlık açmayın. bu şekilde başlıklar düzeltilmeden silinecektir. zaten hakaret ceza almayı gerektirir.
--spoiler--

(bkz: atma recep din kardesiyiz)

yazarlarin yuzde 64.8'i bu tip tartismalarla yasiyorlar. biri ateiste giydiriyor, biri ulusalciya. degirmen boyle donuyor. tabii ki keske boyle olmasa ama kavun tatli iste. bu yazarlar ucurulsa, bu site bu kadar hit alir mi?

--spoiler--
sırf başlık açmış olmak için başlık açmayın. benzer bir başlık varsa yazacağınız entry'i başlığın altına girin.
--spoiler--

adam dogru diyor. ama aramaya inanmak diye bir kavram yok cogu yazarimizda. baslik acmanin dayanilmaz hafifligine kapiliveriyorlar. ayni mevzu hakkinda uc, dort baslik gormek son derece kolay. neyse, eksi'den daha hizli bir sol frame var, yetmez mi?

--spoiler--
trollüğe heves etmeyin. sol frame'i amacı dışında kullanmayın. trollük doğrudan çaylak olma/silinme sebebidir.
--spoiler--

yuh. kelime bu, koskocaman bir yuh. kim inanir buna? kadir inanir. neden eksi aldim diye dusunmeyeyim diye boyle bir laf ettim. neyse, efendim bu koskocaman bir yalan. ucuncu sinif trollerin bir numarali siginagi uludag sozluk imtiyaz sahibinden boyle bir soylem, inanilir gibi degil.

--spoiler--
tekrar söylüyorum eğer bir kitap ismi, haber başlığı değil de tamamen sizin üretiminizse soru/slogan/diyalog şeklinde başlık açmayın. açtığınız başlığı en genel şekilde tanımlanabilir bir başlık olarak açın.
--spoiler--

tekrar soyluyorum disinda can alici bir sey yok. bunlar cok teknik mevzular. her kusu siktik gibicesine.

--spoiler--
sadece sözlük içi konularda entry giren yazarları tespit edip sözlükten uzaklaştıracağız. sözlük, bildiğiniz bir şey varsa onu tanımlayıp okurların diğer yazarların kullanımına sunmak için oluşturulmuş bir oluşumdur. bildiğiniz bir konu varsa yazın, bildiğiniz bi konu yoksa zaten sözlükte yazmayın.
--spoiler--

gayet sert. aklima birkac yazar geliyor bu noktada. hepsi tasakli cocuklar. bir iki tanesinin kellesi alinsa, heyecan olur, tatli bir hareketlenme olur aslinda. nickalti fetisistleri, ayarist yazarlar, suyunuz kaynadi, akilli olun, her an silik olabilirsiniz.
(bkz: yersen)

--spoiler--
sırf diğer bir yazara mesaj vermek için başlık açmayın. özel bir meseleniz varsa veya o yazara methiyeler düzme ihtiyacınız varsa o yazara mesaj atın, telefon edin, msn'den titreşim gönderin, 3g ile görüntülü görüşün ama bunu entry girerek veya başlık açarak yapmayın. diğer yazarlar/okurlar sizin özel meselenizi bilmek zorunda değil.
--spoiler--

3g esprisini begendim, fena degil. ustteki paragrafin biraz daha net hali. methiyeler burada anahtar kelime. akla gelen yazarlarin sayisi daha da azaliyor. evet, evet onlar. ulan polemik ne zevkli lan. troll mu olsam acaba?

--spoiler--
eğer hatalı bir başlık açılmışsa altına başlık sıçmak, oto boka başlık açmak gibi bakınızlar vererek olayı daha da kronik hale getirmeyin. başlığı şikayet edin veya gammazlayın.
--spoiler--

dogru da bunlar oyle bir arti oy aliyor ki, karma kaygisi olan yazarlar kendilerini durduramiyorlar. bu tip seyler komik de oluyor bazi bazi, zaten yaptirim da yok. boyle gelmis boyle gider usta. ucur bunlarla karmayi tavana vurdurmus uc bes ismi, soyle kan kokusu yayilsin etrafa, millet bir silkelensin, kendine gelsin.

--spoiler--
başlığı açarken bütün karakterlerin türkçe karakter olmasına dikkat edin. yarı türkçe yarı ingilizce karakterli başlık açmayın.
--spoiler--

yari turkce yari ingilizce karakterli baslik derken? anlamadi ben. ama dogru. turkce karakter lazim basliklarda.

--spoiler--
herkesin rahatsız olduğu başlıklardaki rahatsız ediciliği gidermek için yukarıdaki söylenilen maddelere uyun. bu maddelere zaten uyan yazarlar var bu dediklerim uymayan yazarlar için. onlar da zaten yakın zamanda aramızdan ayrılabilirler.
--spoiler--

onlar kendini biliyor tadinda bir cumle. ama bilmiyor, bilemiyor. genc ve heyecanli cocuklar hepsi. bakalim kimler ayrilacak aramizdan, dikkatle izliyoruz.

bos bos yazdim be sevgili gonul dostlari, pek keyfim yok zaten son zamanlarda. uzun lafin kisasi, uludag sozlugu bir adim oteye tasimak istiyorsak, hepimiz kurallara uyalim, uymayanlari da ucuralim. bir ucurulma firtinasi yasansin sozlukte, bunu istiyorum ben. hatta ilk olarak beni ucurun gerekirse, kabulumdur. son derece siradan, kurallara da pek uymayan bir yazarim. evet. bu da boyle bir entry oldu iste. saygilar, sevgiler efendim.