bugün

merakla beklenen karar. fener küme düşürülmezse ben bir daha bu ligi izlemem.
galatasaraylıyım. ilk başlarda düşsünler, beter olsunlar demiştim inkar edemem lakin artık aynı şeyi düşünmüyorum. bizi bile soktular gösteriş olsun diye işin içerisine ama yine de düşürülsün istemiyorum hiç bir kulüp. çok ağır yaptırımlar uygulansın, caydırıcılığı olması gerek bu işin.

örneğin 50 milyon lira ceza verilsin. bu parayla şike'nin ne kadar kötü birşey olduğu nesiller boyunca unutulmasın diye modern bir yapı inşa edilsin en göz alıcı noktaya. eğer fenerbahçe şike yaptıysa kadıköye yapsınlar. özgürlük heykeli kadar olmasada dev bir adaletli futbol heykeli yapılsın. elinde dev bir terazi olan, terazinin bir kesesinde büyük bir futbol topu olan, diğer kesesi boş olan. futbol topunun ağır bastığı bir heykel.

insanlar kandırılmasınlar, sonucu belirlenmiş bir lig için tribünde kalp krizi geçirip ölmesinler. bununda bir adabı olsun. heyecanlarımız, gözyaşlarımız boşa çıkmasın. kandırılmayalım lütfen, zaten her haltta kandırılıyoruz. futbol hepimizin çocukluk aşkı. çocukluğumuzdaki kadar saf, temiz kalsın. onu ellemeyin hiç değilse...
işte çıkması beklenen kararlar:

1- Suçlanan kulüplere küme düşme veya puan silme cezası yok

2- Kesin ceza için mahkemenin sonuçlanması beklenecek

3- Şaibeli görülen geçen sezonun tescili doldurulacak

4- Sıralama belirsizleştiği için hiçbir kulüp Avrupa da Kupalarında yer almayacak

5- Soruşturmada yer alan isimler disiplin kuruluna sevk edilecek

6- Mahkeme kararına kadar çoğu isme tedbirkonacak yanihak mahrumiyeti verilecek.
Artık dananın kuyruğu 15.08.2011 yani bugün kopacaktır.Fenerbahçe,Beşiktaş,Trabzonspor,Gençlerbirliği gibi birçok takımın kaderlerinin çizileceği gündür.
Hapisteki yöneticilere bakılırsa sonucun hiç de parlak olmayacağı yüksek ihtimaldir.
Bence bu federasyon karar veremez. Verse bile kimseyi lig düşüremez. Ahanda görürsünüz.
kimseyi memnun etmicek olan mutlaka birilerini rahatsız edicek olan kararın açıklanacağı saat.
Kesinlikle adil bir kararın çıkmayacağını düşünüyorum . Ligden düşürme de yapamazlar.
saatten anladığım kadarıyla tam mesai bitiminde açıklayıp mesai bitti diyip soruları kabul etmeden havalimanına kaçarak fenerbahçenin verdiği parayla emeklilik hayallerini gerçekleştireceklerdir.
canlı canlı milyonların önünde nasıl yalan atılacağını göreceğimiz andır.
her şeyin sonucunun belli olacağı açıklamadır. fenerbahçe kesinlikle düşmeyecektir.
karar vermek için birilerini çağırıp görüşmeleri kendi akıllarında oluşan şüpheler ışığında yeni bilgi ve belge arayışında olmaları gerekirdi. Karar vermeyi hiç düşünmediler. Mahkeme kararı beklenecektir deyip çıkacaklardır. Ya da bir şey yok hepsi şüphe deyip yine mahkeme kararına atacaklardır topu.
üç büyüklerin hisseleri almış başını giderken süpriz bi sonucun çıkması zor gözüküyor.
15/08/2011 futbol federasyonu binasının önü;

+sayın basın mensupları hoşgeldiniz.

-sayın başkan kararı açıklar mısınız artık?

+açıklıyorum.

-bekliyoruz.

+etik kurulumuz çalıştı, kararı şu an açıklıyorum.

-e hadiii.

+kararımızı açıklayacağız ancak saat 5'i geçti, mesai bitti arkadaşlar. eve geç gidince yengeniz kızıyor sonra.

-haydaaa...

+ama emin olun karar verdik. valla bak.

-ya açıklasanıza.

+mesai bitti, açıklasam da resmi açıklama olmaz. onun için yarın saat 16.59'da tekrar burada toplanalım. kesin açıklıcam bak kuran çarpsın ki...
dana ve kuyruğu meselesi
futbol federasyonunda adamları olan yaşadı... borsada fena parayı vurdular.. 17 den sonra açıklamalarının nedeni ise borsanın kapanış saati olmasıdır...
Federasyonun adaletli olmaya götünün yememesinden ötürü bu güne kadar ertelenen. Ve sonuçta bulunan bahanenin halka arz edilecek olmasıdır.

Başka hangi ülkede olursa olsun yöneticisi veya futbolcusu tutuklanmış 2 aydır içerde yatan bir takımın anında küme düşürlmesi gerekirken. içerde yatanların talimatlarına uygun bir kılıf hazırlayıp bunu saat 17:30 da açıklayacaklar.
tahminimce şikenin var olduğu tespit edilecek. fakat kimseyi düşürmeyecekler. fenerbahçe trabzon eğer düşerlerse tff gelir kaybeder. digitürk tehtit etti federasyonu. düşürürseniz yayın parasını düşürürüz diye. bunu duyan federasyon hiç düşürür mü? taa başından beri biliyorlardı şikenin varolduğunu. ama düşürecek kadar adam değil federasyon. şu anda, bir kız babasına gidip 'ben bakire değilim' lafını söylerken nasıl korkuyorsa lafı geveliyorsa öyle oyaladılar bizi. ondan dolayı bu olay çok uzadı. şu anda federasyon savcılığa çok sağlam kayıyor. 'ne bok vardı da bu şike olayını çıkardım puşt' diye.
sonuç: şike var deseler bile bir kaç puan eksiltirler. biz kaç yüz milyarda para cezası verirler. birde ödül verirler utanmazlarsa olur biter.
(bkz: demedi demeyin)
(bkz: umarım göt olurum)
saat 17.30 da verilmesi beklenen karardır. en doğru kararın verilmesi temennimizdir.
Ne olacağı kestirilemeyen kararlardır. Düşürülme cezası en ağır ceza olarak görülmektedir. Ayrıca etik kurulunun yayınladığı raporda da gizlilik sebebiyle henüz ifadesi alınamamış kimseler olduğu belirtilmiştir.

Üstelik yine aynı raporda şike yapıldığına dair sağlam bir kanıt bulunamadığına değinilmiştir.

Olay birkaç hafta daha uzatılmazsa şayet, şüpheli olarak görülen takımlardan dahi puan kesilmez, küme düşürülmez. Lakin mevcut ligin bitiminin ardından soruşturmanın yoğunlaşarak devam edeceği kararı verilebilir ki bu da bu sene sonunda ancak cezaların, delillerin daha sıkı bir şekilde tartışılacağı anlamına gelebilir.

Yani özetle, bugün ceza verilmezse muhtemelen takımların hem lige, hem avrupaya hazırlanmaları için verilmemiş olur, ligin bitiminde soruşturma kaldığı yerden devam edebilir.

bugün ceza verilirse şayet, etik kurulun raporu doğrultusunda hareket edilirse şayet, küme düşürülmenin olmayacağıdır.

Lakin yine de ne olacağı belli değil.
fenerbahçe'nin hisseleri arttığına göre en kötü puan cezası verilecektir.
kimsenin hiç bir ceza almayacağı, adı geçen yöneticilerin hakkında tedbir kararının çıkıp dava sonuçlanana kadar bekleneceği karar olacaktır.

not: "fenerbahçe'nin küme düşürüleceğinin açıklanacağını sanan melislerin ağlayacağı kararlar olacaktır" şeklinde açıklama yapan fenerlilerin varlığını görünce futboldan soğumaya devam ettim. daha adınız nasıl lekelenebilirdi acaba? daha nasıl bir şerefsizlikle suçlanabilirdiniz? bence siz ona bakın, boşverin galatasarayı beşiktaşı gidin köpekler gibi sürünen başkanınızı kurtarın metristen.
fenerbahçe dahil hiiç kimsenin küme düşürülmeyeceğini beyan edecek açıklamadır. mahkeme kararı, hukuk, kişilerin suçu kurumlar, marka değeri falan gibi etiketlerle süslenecek konuşma sonrası mehmet ali aydınlar'ın kendisine hakim olmayarak fenerbahçe marşı söylemesinden korkulmaktadır.

birilerinin kulağına kar suyu kaçmış ki imkb'de fener'in hisse senetleri değerlenmiştir. kimse küme düşecek bir şirketin hisselerini toplamaz, bekler küme düşsün senetler taban yapsın toplarsa o zaman toplar.

türkiye futbolunun ruhuna el fatiha bugünden itibaren...

ben la liga ve premier lig takılacağım. siz devam edin.
kararı herkesin tahmin edebildiği açıklama olacaktır. buraya yazıyorum şimdiden; aydınlar ilk önce geniş bir açıklama yapacak. sonrasında etik kurulunun kararını açıklayacak. ve federasyon olarak aldıkları karar iki aşamalı olacak en fazla. bunlar benim senaryolarım;

1. fenerbahçe ve diğer takımla rküme düşürülmeyecek. yeteri kadar delil yok. iddianame beklenecek. iddianamede bir kaç ay sürecek. tahkiminde kararını vermesiyle iş yıl sonuna uzayacak. yine küme düşme olmayacak bence. en son mahkeme kararı beklemeye başlayacağız diyecekler ve topu taça atacaklar. kişiler falan da pfdk ya sevk edilecek. tedbir kararı alınacak.

2. takımlar küme düşürülecek. federasyon tarafından. sonrasında iş tahkim e gidecek tahkim bu kararı durduracak. mahkeme yi bekleyeceğiz diyecek.
hiçbir takımın düşürülmemesi sonucunun çıkacağını düşündüğüm, beklediğim karardır. bizim ülkemizde bir şikecilere af çıkmamıştı zaten. bu arada etik kurul şike vardır ya da yoktur diyemez, verebileceği en büyük karar topu mahkemeye atmaktır. fakat bu mahkemeye atılan top en az 1-2 hatta belki 3 sene geri gelmeyeceğinden sikeyim böyle adaleti diyoruz. deliller net bir şekilde açıklanmadan, şike yoksa da olmadığı kararı kesinleşmeden türk futbolu' nu ne izlerim, ne hakkında tek kelime konuşurum. babalar gibi ispanya, ingiltere ligi kasarım. sikerim ulan böyle işi. şikeciler bile bu kadar içine edememişti futbol zevkimizin. soruşturma başladığından beri soğudum lan futboldan. bir de şöyle bir durum olacak, eğer bugünkü karar: '' şikeyi ispatlayacak yeteri kadar belge yok bik bik'' derse fenerbahçe yahut diğer takım taraftarları şike yapılmadı sanacak ya da öyleymiş gibi davranacak ya ona bitiyorum işte.
o değil de "hiçbir kulüp avrupa kupası'na gitmeyecek." gibi bir karar alırlarsa bursaspor taraftarı federasyon binasını yıkar.