bugün

hapiste kaldıkları süre düşürülür, iyi hal gözetilir(sapıkların iyi halinden ne olacaksa) bir kaç aya tahliye olurlar.
güzel türkiyemizin güzel adaletidir, git muz çal 30 yıl yersin. yazık, günah.
Büyük ihtimalle o 20 aylık süreçte anaları ağlayacaktır.
Nitekim tecavüz vb. suçlardan içeri girenler için pek iyi şeyler düşünmezler diğer mahkumlar.
Hele çocuk tacizi/tecavüzü gibi bir suçtan içeri girmişlerse...
Bilemiyorum...

Edit: Ceza tabi ki az. Hem de çok az!
(bkz: isteyerek tacize uğramak) *
(bkz: taciz)

edit: Olacak gibi değil; yanlış anlaşılmışım. Mahkeme kararına göre kız isteyere tacize uğramış. isteyerek tecavüz, isteyerek tacizin olamayacağını anlatmak babında yazdım. Ve ekleim taciz nedir bakınız diyerekten. saygılar.
"en azından hüküm giymişler" diye kısmen teselli bulunan vakadır. devlet egemen ve erkek egemen yurdumda bu egemenliklerin kalın koruma duvarlarını aşarak bu ve benzeri suçları cezalandırmak oldukça zor olmaktadır, her ne kadar son yıllarda biraz daha fazla çaba ve ufak tefek gelişmeler olsa da...
adaletin tecelli edemediği hadisedir. bu saatten sonra tek dileğim hapisteki o 20 aylık süreyi tecavüzcülerle birlikte geçirmeleridir. inşallah başlarına bir hatta birden fazla şey! gelir.
asıl cezalarını içerde alacakaları beklentisi ile avunmamıza yol açacak karar.
"allah gani gani belanızı versin" dedirtir...
siyaset yaptığım zannedilebilir ama burdan anladığımız ne biliyor musunuz? hsyk denen kurumun gerçekten boktan çalıştığını gösterir. kanunlara uygun kararlar vermeyen/veremeyen yargıçları yerinde tutan bir kuruma saygı duyamam. bir savcıyı kurtarmak için neler yapmadılar ama kanunları çiğneyen hakimleri yerlerinde tutup müdahale etmiyorlar.

kanunları da boş verdim insan da biraz vicdan olur. aslında böyle olayları yapanları isim isim yazacaksın. kimmiş herkes bilecek. kararı veren hakimi de yazacaksın nasıl bir adam olduğunu herkes bilecek. sivil toplum kuruluşları tepki göstermezse bu kokuşmuş sistem kendi adamını kollamaya devam eder.
yazıktır günahtır dediğim durumdur. o ufacık çocuğun hayatını karartmanın bedeli birkaç ay hapis mi? dilerim ki o şerefsizleri, o birkaç ayda, her gün defalarca tatmin ederler.
şöyle gelişecektir;

- 20 aydan da az bir süre yatacaklar.
- çıkacaklar ve yine küçük bir çocuğu taciz hatta ona tecavüz edecekler.
- yine yakalanacaklar.
- biz yine haberlerden okuyacağız "daha önce 12 yaşındaki bir kıza tacizden 20 ay hapis yatan..." şeklinde bir cümle geçecek o haberde.

daha birkaç hafta önce benzeri bir olay yaşandı. anlatayım;
henüz 11 yaşında bir kız kayıptı. okula giderken kaybolmuş.
günlerce aradılar onu. ve sonunda bulundu. ama cesedi bulundu. okulunun yakınındaki bir ormanlık alanda bir piç öldürmüş onu.

onu kim öldürmüştü dersiniz?
daha önce üvey kızına tecavüzden ve türlü taciz olayından tutuklanıp, hapise girmiş bir şerefsiz, bir kansız yapmıştı bunu. ve inanılır gibi değil, henüz yeni tahliye olmuştu bu piç.
tahliye olduktan kısa bir süre sonra gene yaptı aynı şerefsizliği yani. ama bu sefer tecavüzle kalmadı, bu sefer öldürdü de.

anlatabildim mi?
sen onu 20 ay veya 20 yıl hapiste tutarsın. ama çıkar çıkmaz napar? gider bu sefer hem tecavüz eder, hem de öldürür. yapmayacağını kimse söyleyemez. bu yüzden, bu tür iğrenç suçlardan tutuklanan hiç kimse bir daha dışarı çıkmamalı, özgürlük, güneş, ışık, doğa, hiçbir şey görmemeli. en önemlisi çocuklarla asla aynı ortamda bulundurulmamalı. öyle bir insan varolmamalı artık.
bu konuyu başka meslelerle kıyaslayan şerefsizleri de gördük ya. arabistanla türkiye insanlarını bir tutuyor. 28 kişiyle 1 kişiyi eş tutuyor. para karşılığı çocuk satmayı rıza karşılığı evlendirmeyle eş tutuyor. 1400 yıllık ne olduğu bilinmeyen meseleyi bugün herşeyiyle ortada olan meseleyle bir tutuyor.

en önemlisi yıllar önce uygulanan kanunlarla günümüz kanunlarını bir tutuyor. bunların tümünü görmeyen öküze benim fazla diyecek bir şeyim yok. geçmiş kendi şartları içinde değerlendirilir. o zamanın kanunlarını günümüzle kıyaslayamazsınız. çünkü her toplum razı olduğu kurallarla yönetilir. yıllar önce ingiliz kanunları bir ekmek çalanın elini kesmeyi öngörüyordu. hiç onlar dile gelmez nedense.

din düşmanlığınızı bu meseleyi kullanarak dile getiriyorsunuz ya helal olsun. insan dinsiz de olsa biraz ahlak arıyoruz ama boşunaymış......
ya ben anlamiyorum, yeni anayasa'da cocuk istismarini onleyici ek tedbirler vardi hani? nerde kaldi adalet ? yalnizca haklarini arayanlara saldirmak mi adalet?
birkaç bilinmez söz konusudur.
ööyle "akp ye laf çakıcam" mantığında gelip salyalar saçılacak bir konu olmamasının yanı sıra önce bir araştırmak gereklidir.

kız gerçekten 12 yaşındamıdır? yoksa köy taraflarında bolca gördüğümüz "geç kaydettirme vakası" mıdır? çok çıktı çünkü benzeri vakalar. eşşek kadar kız (22) 9 yaşında çıkabiliyor.

ordaki savcılar , hakimler aptal mı? yasaları bilmiyorlar mı sanıyosunuz??

realistik düşünelim. kız 18 inden büyük vede kendi rızasıyla yapmış olabilir... ama kimlikte 12 görünüyor diye coşmak mantıksız.

çocuk tecavüzcüleri 20 ay gibi komik rakamlarda ceza almaz. daha önce örnekleri vardır...
eksik hem de çok eksik bir cezadır. umarım hapisteyken bir baba yiğit çıkıp da aletini kesip eline verir bu adamın, cezası da tamam olur böylece.
rezalet 20 ay hapis cezası ile kalmıyor. dava süresince 4 kişi de tahliye edildi.
o 20 ay hapiste içerde iyi halden falan 10 aya indirilir. böylece yedikleri bok yanlarına kalır, olan bizim küçük kardeşimize olur.
cezayı verene de cezayı alana da (bkz: ananı da al git)
Yargının ve adaletinin tecelli etmediği an olarak nitelendirilir.