bugün

sizce 100 yıl sonra türkiye nasıl bir ülke olur?

işte benim kafamdaki türkiye. *
okuma-yazma oranı %100 olan türkiye... malum eğitim her şeyin başlangıcıdır. üniversitelerden mezun olan herkes sıkıntı çekmeden iş bulabiliyor artık. kişi başına düşen gelir 50.000 euro artık. ülkemizde eskiden yaşanılan sıkıntılar yok şimdi. kardeşçe bir yaşam sürüyoruz. türkiye dünyanın en güçlü ülkelerinden biri şu an. başbakanımız dünya lideri. dünya çapında saygı görüyor. afrikalı insanların sorunlarını çözmek için bile çabalıyoruz artık. kültür seviyemiz çok yüksek bir toplum olduk. 150 milyonluk ülkede artık filmler 40-50 milyon gişe yapıyor. artık ithalat yapmıyoruz neredeyse. özkaynaklarımız bize yetiyor, hatta ihracatımız çok yüksek seviyede. eskiden biz amerikadan pirinç alırken şimdi onlar bizden alıyor. artık ülkemizde insan hakları çok üst düzeyde. eskiden fikirlerinden dolayı suçlanan insanları şimdi hayretle dinliyoruz. çiftçisinden, işçisine, öğretmeninden, doktoruna, milletvekiline, başbakanına, askerine herkes mutlu, mesut, kavgasız... zorunlu askerlik yok artık, eskiden varmış. herkes sağlıklı koşullarda yaşıyor artık. kışın sokakta yatanlar yok, sokak çocukları yok. gazetelerimiz artık gerçek haberler yazıyor ve herkes tarafından okunuyor. ortalama yaşam süresi kadınlarda 94, erkeklerde 92 yaş. dünyanın en iyisi.

biliyorum belki biraz fazla ütopik oldu ama hayal işte.

bakalım sizin hayalleriniz nasıl, ya da belki gerçekçisinizdir.
'olur umarım' diye devam edebilecek bir endişe cümlesi ilk dört kelimesi.
bu ahlak anlayışıyla artık türkiye türkiye olmaktan çıkmış bi ülke olur heralde teknolojide zaten gözü yok al kopyala yöntemiyle teknolojisini ilerletmeye çalışan bir ülke umarım bu tek düzelikten ve kültür yozlaşmasından kurtulur.
siyah cam filmli uçan doğan görünümlü şahin arabalar, kaset bant püsküllü uçan jawa motorlar...
medeniyetin paranın hakim olduğu ülkelerin tam ortasında pazar türkiye.hala kendini bulamamış türkiye.hala kürtlere hakim olamayan türkiye.belki de 100 yıl sonra bir türkiye olmaz.iç savaşlarla uğraşan hala din ne bilim ne atatürk ne demek istemiş bunlrı algılayamayan insanlar topluluğunun olduğu ülke.ölsekde görmesek!
100 yıl sonra türkiye daha mı çağdaş bır ulke yada 1923 oncesıne donen serıyatcı bı ulkemı olur bılınmez ama su bı gercek pek bısı degısmez

ama en buyuk temennımız ınsallah 100 yıl sonranın ınsanı bu devletın nerden nerelere geldıgını unutmayan bı mıllet olur ...
*2109.
=
100 yıl önce iran.
100 yıl sonra Türkiye'de evlilikler kalkacaktır. Yerini birlikte yaşamalar alacaktır.
Şu sıralarda bunun temeli atılmıştır. ileride artacaktır.
2010 avrupasına benzer bir türkiye bekliyorum ben, fakat 100 yıl sonra avrupa ne hale gelir bilemiycim kuzum.
bill clinton'ın (osmanlığı imparatorluğu'nun dağılmasını kastederek) "geçtiğimiz yüzyılın nasıl şekilleneceğine türkler karar vermişti. büyük olasılıkla bu yüzyıla da onlar karar verecek" mealinde bir açıklaması olmuştu. şimdi bu tespit bizi övmek için söylenmiş bir şey değil. tarihi, siyasi, jeopolitik ne dersen de konum olarak türkiye'nin kilit özelliği herkesce malum. velhasıl böyle bir durumda olan bir ülkeyi günümüz siyasi anlayışının olduğu 100 yıl sonrası dünyasında iki sonuç bekler. ya dünyanın hakim ülkelerinden olmak ya da yola başka bir formatta devam etmek. bunun ortası bir yer en azından coğrafya olarak mümkün değil. gerçi şimdiden ne desek boş. ümidim 100 yıl sonra torunlardan biri gelir bir şeyler yazar güzel haberler verir dedesini göt eder. aha da bu sebeplen bu pek kıymetli editimi kendisine miras bırakıyorum. canım torunum sevildiğini bil, author'un torununa da uyma.

toruna miras edit:
tayyibin torunları milletvekili veya bakan hatta başbakan yada cumhurbaşkanı olur. *
çok eski değil 1990'da, 2000'li yıllarda her açıdan çok daha ileri bir ülke olacağımızı düşünür-konuşurduk. çok safmışız...

gelinen noktaya bakarsak; bölünme aşamasına gelmiş bir ülkemiz var. buradan yola çıkarsak 100 yıla kalmaz 20-30 yıl sonra türkiye cumhuriyeti kalmaz. ufukta ''anadolu islam federasyonu'' gibi bir oluşum görünüyor.
üç kıtaya hakim olur...
ülke sınırlarının önemi iyiden iyiye azalacağından kendisinin üstünde bir dünya otoritesine bağlı yerel bir hükümetle yönetilen ülke olacaktır.
internet hala yavaştır.
Ay kolonileride çalışan işçiler göçük altında kaldı.
ali ağaoğlu nun marstaki kooperatifleri bitti.*
nur cemaati andromeda galaksisine el attı!!!
Bu entryi giren yazar mazi oldu.
irtica hala ülke için bir tehdit olacaktır. Erbakan ölmeyecek irtica ile simbiyotik bir yaşam formu oluşturacaktır.
Yine eğitimsiz bir türkiye. Değişmemiş türkiye. Tek fark a partisi gitmiş yerine b partisi gelmiştir.
Ben arada sırada düşünüyorum da bu siyasetle,bu yönetimle bu ülke hiçbir yere gelemez ve 100 yılı bile göremez...