bugün

100 yıl sonra türkiye

sizce 100 yıl sonra türkiye nasıl bir ülke olur?

işte benim kafamdaki türkiye. *
okuma-yazma oranı %100 olan türkiye... malum eğitim her şeyin başlangıcıdır. üniversitelerden mezun olan herkes sıkıntı çekmeden iş bulabiliyor artık. kişi başına düşen gelir 50.000 euro artık. ülkemizde eskiden yaşanılan sıkıntılar yok şimdi. kardeşçe bir yaşam sürüyoruz. türkiye dünyanın en güçlü ülkelerinden biri şu an. başbakanımız dünya lideri. dünya çapında saygı görüyor. afrikalı insanların sorunlarını çözmek için bile çabalıyoruz artık. kültür seviyemiz çok yüksek bir toplum olduk. 150 milyonluk ülkede artık filmler 40-50 milyon gişe yapıyor. artık ithalat yapmıyoruz neredeyse. özkaynaklarımız bize yetiyor, hatta ihracatımız çok yüksek seviyede. eskiden biz amerikadan pirinç alırken şimdi onlar bizden alıyor. artık ülkemizde insan hakları çok üst düzeyde. eskiden fikirlerinden dolayı suçlanan insanları şimdi hayretle dinliyoruz. çiftçisinden, işçisine, öğretmeninden, doktoruna, milletvekiline, başbakanına, askerine herkes mutlu, mesut, kavgasız... zorunlu askerlik yok artık, eskiden varmış. herkes sağlıklı koşullarda yaşıyor artık. kışın sokakta yatanlar yok, sokak çocukları yok. gazetelerimiz artık gerçek haberler yazıyor ve herkes tarafından okunuyor. ortalama yaşam süresi kadınlarda 94, erkeklerde 92 yaş. dünyanın en iyisi.

biliyorum belki biraz fazla ütopik oldu ama hayal işte.

bakalım sizin hayalleriniz nasıl, ya da belki gerçekçisinizdir.