bugün

apar topar bulunduğunuz mekana gelip çok sıkışık olduğunu, acil 100 liraya ihtiyacı bulunduğunu beyan eden kişinin, ''valla bende de yok, kusura bakma,'' yanıtı ile tatmin olmayıp, açık eksiltme yöntemiyle ihale başlatması, ''abi elli de mi yok?'' deyip yine olumsuz yanıt alınca ''bari 30 lira ver,'' demesi, o da yok cevabı yapıştırılınca, ''iyi madem, 20 ver o zaman, birinden daha alıp tamamlarım ben''diyerek geri adım atmakla beraber mücadeleyi de bırakmaması, ''valla bi on lira verebilirim belki,'' yanıtı karşısında hakarete uğramış gibi bir yüz ifadesi takınmakla beraber çıkarılan parayı da ışık hızıyla alıp cebe indirmesi, çok ama çok alçak bir sesle küfür eder gibi teşekkür etmesi, intikamını da o on lirayı kesinlikle geri vermeyerek alması.
(bkz: iddaadan 1000 lira kazanayım 100 lira borcum olsun)
fıkra gibi durum.

Kayserili bi çocuk babasının yanına gitimiş
- Baba bana 500 lira veririmisin? demiş. babası
+ Ne 400 lira mı? 300 neyine yetmiyo? napcan 200 ü? Al sana 100 lira demiş ve cebinden 50 lira cıkarmış ve vermiş. çocuk;
- Baba ben zaten senden 50 lira istemiştim vermezsin diye öyle dedim demiş. baba:
+ Bak kerataya! eğer sahte para vermesem babasını kazıklayacak.
hiç yoktan iyidir mantığıyla yaklaşmıştır olaya kişi. 10 dese 3 liraya kadar düşer. e yüksek meblayla açılışı yapmış.