bugün

terbiyesiz esnaftır. geçenlerde sahaflarda karşıma gelmiş esnaftır. bir sözlük alacaktım. sözlüğün fiyatı 13 tl.

-abi 10 tl olur mu? valla çok aradım bunu. yoruldum.
+yok kurtarmaz.
-abi 11 olsun?
+yok bırak. koy yerine git başka yere bak.
-ulan bare 12 tl olsun?
+yok olmaz. kar yapamam.

ulan 1 tl kar yapsan ne olcak? daha niye satıyorsun o sözlüğü. almadım. gittim 15 tl ' ye başka yerden aldım.

edit: sanırım olayı anlamayanlar var. ben düz hesap olsun diye 10 dedim. adam yok dedi. adamı denemek için teker teker çıktım. ama görüyorum ki 1 tl için sapık lafını bile yemişim. vallahi çok hayret.
pazarlık sunnettir lafından kendisine bir gram pay çıkaramayan, ülkemde yeri olmayan, esnaf bozuntusu.
lan bu ülkede esnaf olacaksan, bunun yolu yordamı budur. pazarlık yapılır, eski müşteriyse veresiye verilir, "al dene beğenmessen getir değiştireyim" denir. bu böyledir yani. ne diye artistik yapıyon ki?
kapitalistlikten çıkmış esnaftır.
bir milyoncudur.
ya prensip sahibi, ya da karşısındakinin alış verişi yapacağını kesin anlayan kurt esnaf.
(bkz: 1 tl için pazarlık eden zihniyet)*
maliyeti hiç bir zaman kurtarmayan esnaftır.
(bkz: hacı bakkal)
(bkz: ali şen)
(bkz: valla kurtarmaz abla)
(bkz: 1 tl için polemiğe giren sapık ruhlu müşteri)
+ baba bana beş lira verirmisin?

- ne beş lira mı?

- ne yapacaksın oğlum dört lirayı?

- üç lira çok sana.

- iki lira yeter.

- al şu bir lirayı.
bırakın 1 tl yi 10 kuruşun bile çıkmayınca çemkiren esnaftır. allah gözünü doyursun demek istersin ama muhattap olmaya değmez.
10 liralık bir ürüne 20 lira demeyen onun içinde maliyeti o fiyatın altında kurtarmayan esnaftır.