bugün

online eğitim ile bu kadar kolaysa, neden daha önce yapılmadı...
o halde fakültelere , eğitim kurumlarına gerek de kalmadı, kapatalım bitsin.
desteklenmesi gereken proje...hatta geç bile kalındı.
bir milyon yazılımcı yetişmez orası kesin fakat 1000 tanesi üst kalite iş yapacak yetenekte çıksa
bu bile yeter.
işin kolay olmadığı çok zor olduğu zaten ortada.ama bu zorluğu aşacak çalışkan, zeki ,tutkulu insanlar çıkacaktır
para keşke böyle işlere harcansa...
ülke için faydalı bir proje.
iyi kalite bir eğitim istiyorsanız parayı gözden çıkarmanız gerekir, yazılım istihdamını da işletmecilik gibi suyu çıkarsa o zaman geçmiş olsun.
Proje iyi mi iyi ama eksiğini tamamlamak isteyenler için iyi, sıfırdan başlamak isteyen için işsizlikle sonuçlanacaktır.

Sadece online eğitim alarak, birkaç örnek ve temel bilgiyle kendini yazılımcı olarak tanımlamak hata olur.
Başvurduğunuz işveren sizden mesleki tecrübe ister, özgeçmişinizde bilgisayar mühendisligi yazmıyorsa, "ben iş öğreneyim 1-2 sene maaş veya sigorta almayayım arada çay da demlerim abi" derseniz, yaşınız da genç ise, işverenin sizinle uğraşacak boş vakti de varsa bir şansınız olabilir.
Onun haricinde dediğim gibi yazılım alanında herkes kalifiye eleman istiyor + Bulunduğunuz ya da çalışmak istediğiniz şehirde iş imkanının olup olmaması da bir hayli önemli.

Kendinizi ne kadar gelistirirseniz geliştirin, şehrinizde imkan bulamadiysanız, yaşınızın geçtiğini düşünüp fabrikada çalışmaya devam edersiniz. Tecrübeyle sabit.
Online yazılımcı yetiştiren projedir. Yazılımcı demek bile doğru değildir.

Ayrıca aldığın o sertifikanın getirisi yok. Sen ise bir kaç günlük ve saatlik eğitimle hemencicik yazılımcı olmuyorsun. Bunda pc üzerinde uygulamalı eğitim ve deneyim çok önemlidir (!).

Ha diyelim ki aldın sertifikayı, gittin şirketlere. Adamlar cv de bilgisayar bölümünden mezun olup olmadığına bakarlar, programları cartu curtu az çok bilmene değil.

Bir umut diye Önüne gelen herkes başvurmuş. Ama çoğu istihdama alınmayacak. Ünide Bilgisayar bölümlerinden mezun olup başvurunlar her daim önde olacaktır. Eminim ki bilgisayar bölümlerinden mezun olup başvuran da çoktur ...
Açık öğretimle ne kadar üniversite mezunuysan,

Bununlada o kadar programcısın.
başlangıç için heyecanlandım, hesabım ne zaman onaylanır diye resmen uykum kaçtı. Üzülerek söylemek isterim ki biraz içi boş gibi yani eğitimler udemy tarzında var. Diploma yok katılım belgesi var ayrıca işkur istihdam projeleri gibi değil daha çok kariyer.net gibi. Yine de şu hayatta azimli istekli olan kaynak konusunda hiç bir zaman sıkıntısı çekmez bi yolunu bulur yine öğrenir yine de güzel şeyler başarır. Umarım proje kendini yeniler ve nitelikselleşir.