bugün

izlanda birinci futbol ligi. "birinci lig" daha doğrusu işte. e türkiye ligi için de deild diyemeyeceğimize göre, buradan bu ligin izlanda ligi olduğunu çıkarıyoruz değil mi? urvalsdeild'in ardından gelen ligdir bu.

normalde takip ediyorum fakat ne başlığını açarım ne maçları hakkında bir şey yazarım. futbol sevgisi, iskandinav futbolunu takip etmek falan iyi güzel şeyler de bir yere kadar değil mi? kim ne yapsın izlanda birinci liginin maçlarını? ama bakın, burası sizi ilgilendirebilir... ilgilendirmese de ilginç bir hikâye olarak aklınızda yer edinebilir.

bu ligin 2010 sezonu geçtiğimiz gün tamamlandı. 12 takımın yer aldığı ligde ilk 2 üst lige çıkıyor, son 2 alt lige düşüyor. 21. hafta sonunda, son haftaya girilirken puan durumuna bakalım...

1. vikingur reykjavik 45 puan
2. leiknir 40 puan
3. thor akureyri 40 puan
4. fjölnir 37 puan

üst sıralar böyle. peki son haftaya nasıl giriliyor? acayip giriliyor abi. vikingur üst ligi garantiliyor ve son maçı, evinde ligin 8. sırasında yer alan, düşmesi ya da çıkması mümkün olmayan hk kopagovs ile... 3-1 kazanıyor ve urvalsdeild'e "s.a" diyor, seneye bizimle birlikte olacak. peki ya diğer takımlar? aynı puana sahip leiknir ve thor?

leiknir, evinde fjölnir'i ağırlıyor. deplasman takımının lig yükselmesi mümkün fakat zor ötesi bir olay. leiknir'i mağlup etmeleri halinde averajda rakiplerinin önüne geçiyorlar fakat geçmeleri gereken bir diğer takım thor akureyri, evinde fjardabygdd ile oynayacak... bu adı karmakarışık olan takımın ligde kalma mücadelesi veriyor olması, fjölnir'in tek ümidi.

neler oluyor peki? leiknir, evinde 3-1 kaybediyor fjölnir'e.

thor akureyri ise, ligde kalmak için puan alması gereken(puan almadan ligde kalabilmesi için grótta'nın mağlup olması gerekiyordu fakat onların maçı 1-1 bitti) fjardabyggd'i 9-1'le follofoş ediyor. bu takımın adını bakmadan yazıyorum ayrıca, belirteyim. telaffuzunu bile şey yapabiliyorum. hehehe.

puan durumu nasıl şekilleniyor?

1. vikingur reykjavik 48 puan
2. thor akureyri 43 puan
3. leiknir 40 puan
4. fjölnir 40 puan

az önce fjölnir'in, averajla leiknir'i geçebileceğini söylemişim ama öyle bir durum olmadığını ikinci puan durumunu yazdıktan sonra fark ettim. velhasıl kelam...

bu sezon inanılmaz sona erdi. ve futbol maçlarını 10-15 kişiye karşı oynayan takımlar, önümüzdeki sezon çok daha renkli görüntülere sahne olabilirler. çünkü inanıyorum, önümüzdeki sene leiknir ile fjölnir arasında oynanacak maçlar hiç de sevimli olmayacaklar.