bugün

7-8 nisan 1995 gecesi ruslarin samaski'de yaptiklari katliam.

ruslar o donem buyuk operasyonlar yapmaktadir cecenistanda. sira samaski'ye gelmistir. haber ucurululr, silahlarin teslim edilmesini ve direniscilerin koyden cikmasini talep etmislerdir.

bunun uzerine sehirde hararetli tartismalar baslar. köyün yaslilari teslim olma taraftaridir. genç direnisciler ise ruslara güvenilmeyecegini belirterek savasmayi teklif eder.
bunu söyleyenler yaslilar tarafindan susturulur ve karar aciklanir; ruslarin istedikleri olacaktir.
direnisciler belkide son kez kurarlar halkayi ve baslarlar zikire. zikir bittikten sonra direnis yanlilari ailelerini alip cekip giderler.

bundan sonra sakin ama tedirgin bekleyis baslar. ruslar samaski'ye ne zaman girecektir acaba...
geceye dogru silah sesleri, top sesleri duyulmaya baslar. halk sasirir ve ruslara guvenilmeyecegini anlar. savascilari yolladiklarina silahlarini teslim ettiklerine yanarlar...

ve katliam baslar... cocuk yurdu, hastane, ev su, bu demeden rastgele her yer bomabalanir ruslar tarafindan...

halk pismandir... agizlarindan ruslar guvenilmez oldugunu soyleyen hikayeler anlatilir: 'babam bir zamanlar hasta bir rusa bakarmis. bir gun rus ona samimi bir sekilde 'oysa ben, yastiginin altindaki baltayi gostererek, yillardir bunu senin kafana vurmak için sakliyorum, sakin bana guvenipte sirtini dönme' demis...

katliamdan sonra, bunda ne var diye soran muhabirlere su cevap verir yasli bir çeçen: ne olacak komur iste...
komur degilmis, iki tane genc kizin yaniklariymis megerse...

bu katliam olmadan once bir cecen kadin muhabirlere sunlari soyluyordu:
'savasacagiz sonuna kadar savasacagiz. biz olunce turkler bizim ocümüzü alacak'...

cecenler hala bizim gibi duyarsiz insanlardan nasil medet umuyor gercekten hayret ediyorum...

peki biz ne yaptik... bogaz koprusunde sesini duyurmak isteyen bir avuc, 40-50 kisiye gecmeyecek bayanlardan olusan, cecen kardeslerimize, kadinlarina yumruk salladik...

bizden turklerden, hele hele bir memurdan bunu beklemeyen cecenlerden, bir turk olarak ozur diliyorum...

o cecen anama kalkan eller pkk'li afedersiniz, onun bunun cocuklarina kalksaydi pkk kalir miydi?
o yumrugu olusturan parmaklari alir gozune sokardim ya... neyse acirim kor kalir, afedersiniz, serefsiz...

ben ulkemde rus yanlisi, abd yanlisi, alman yanlisi, ingiliz yanlisi, fransiz yanlisi, cin yanlisi, su yanlisi, bu yanlisi istemiyorum...

tek istedigim türkiye sevdalilari...