bugün

entry'ler (58)

yazarlara ait olan şiirler

Zaman her an parça parça koparırken etimi,
Ve günler, her dakika aşındırırken kemiklerimi,
Biraz daha değişmiş bulurken kendimi,
Artık arzulamıyorsam eskisi kadar,
Aynanın karşısına geçmeyi,
Hızlı sürmeliyim bu gemiyi,
Bu köhne, halsiz gemiyi.

yazarların tavsiye ettikleri yazar ve kitaplar

Güzel bir liste oluşması için herkes katkıda bulunursa gerçekten hoş olabilir.

Ben Bahru'l Medid ve Dönüşüm kitaplarını tavsiye edeyim.

olmasaydı ne yapardık denilen icatlar

Kulaklık.

ruh var mıdır

Müslüman olduğunu dile getiren herkesin ruha inanması şarttır. Çünkü hadislerle bu net olarak ortaya konur. Ayrıca birçok ayette de belirgindir. Müslüman olmayanlar ise "rüya" olayıyla inanabilirler fakat inanmayadabilirler. Orasını bilemiyorum.

sözlük yazarlarından isim önerileri

Ammar : Güçlü olan
Hammad : Çokça şükreden
Yasir : kolaylaştıran, yardım eden.

Hepsi erkek ismidir bunların, aman dikkat.

kuran değiştirilmiş bir kutsal kitap mı

Hicr Suresinde " bu kuranı indiren de biziz, koruyacak olan da biziz" ayetiyle beraber, kuranın değiştirilemeyeceğine dair senedi Allah teala vermiştir. Ayrıca Hazreti osmanın kuranı ile şu an ki kuranı karşılaştırırsanız bir fark yoktur.

üniversite nasıl kazanılır

Bir arap atasözünün dediği gibi "bir şeyi gözünde büyütürsen büyük olur, küçük görürsen küçük kalır" . Sınav olayı da aynen böyle kardeşim. Sınavı kafanda büyütmeyeceksin, normal bir insan gibi günde 1-2 saat çalışacaksın. Fazlası manasız.

solcuyum ama ateist değilim

"Kapalı olup laikliği savunabilirim." kısmı olmasaydı + verecek idim. Bu cümledeki soruna gelince; şöyle ki :

Kapalı olan bir kadın allah'ın ayetlerine saygı gösteriyor demektir, ka'ale alıyor demektir, uyguluyor demektir. Peki bu ayetler nerededir ? Kur'an'ı Kerim'dedir.Peki aynı Kur'an'ı Kerim ne diyor ? " Seni sabit bir "şeriat" üzere kıldık." Yani, bir devlet yönetiminde dinden sıyrılmak, dinden beri durmak gibi bir şey söz konusu olamaz. ;

Bu cümle dışında katılıyorum. insanlara öngörülü yaklaşmak olsa olsa acizliktir.

hamile eşini yerlerde sürükledi

Ceza sistemindeki caydırıcılığın ne denli az olduğunun net göstergesi.

(bkz: yağlı kazık)
(bkz: yağlı urgan)

siyasi yorum yapınca eksilenmek

Sadece eksilenmekle kalındığına şükredilmesi gerekir. Gerçekten insanların "siyaset" kavramına yaklaşımı fazlasıyla garib, fazlasıyla rezil.

öldükten sonra değer kazanan insanlar

Çoğu eski dönem yazarının ismini yazabiliriz bu listeye. Aklıma ilk gelenlerden dostoyevski, edgar allen poe. Gerçi bu adamlar benim için hala müthiş bir değer kazanmamışlardır fakat geniş odaklı/çaplı baktığımızda büyük bir istatiksel sıçrama göstermiş isimler.

hakettiği değeri görmemiş şeyler

Birçok kitap ( Külliyatı Vüsta )
Bazı blog siteler
Bazı twitter hesapları
Bazı facebook sayfaları vs.

kendimi övmeyi sevmem ama

bazı insanlar vardır, "kendimi övmeyi hiç sevmem ama" diye cümleye bir başlar, övmediği tek bir özelliğini, detayını bırakmaz. Biraz da realite katmak için en sonunda birkaç muzip, kötü yanını dile getirir. Ah be abicim, ne gerek var bunlara..

anneye öf bile dememiş süt kuzusu evlat

Olması gereken evlattır, hedef olması gereken evlattır. isra Suresi 23. ayet-i kerimede Allah buyuruyor ki :

Rabbin, O'ndan başkasına kulluk etmemenizi ve anne babaya iyilikle davranmayı emretti. Şayet onlardan biri veya ikisi senin yanında yaşlılığa ulaşırsa, onlara: "Öf" bile deme ve onları azarlama; onlara güzel söz söyle.

sözlük yazarlarının en son okuduğu kitaplar

Benim en son okuduğum kitap Bahrul Medid'dir. Muhteşem bir Kur'an tefsiri olan bu kitap, ibn Acibe'ye aiddir. Tefsir arayışı içinde olan tüm kardeşlere tavsiyemdir.

başlıklarda noktalama işareti kullanılamaması

Entry'lerde bile büyük harf kullanılmaması daha büyük bir trajedidir.

sosyal medya avantaj mıdır

Saat 03.30 ' da bu başlığı açıp üst sıralarda bir süre kalmasını isteyerek büyük ihtimalle büyük bir hayal peşindeyim fakat düşünmeye, farklı pencerelere ihtiyaç var.

Sosyal medya "rezil de eder, vezir de" sözünün tabiri caizse "cuk diye oturduğu" yerdir diye düşünüyorum. Günlerinin yarısını sosyal medyada geçiren insanları düşündüğümüzde elbette dezavantajı öne çıkıyor fakat dozunda kullanıldığı zaman gerçekten müthiş bir platform olduğunu düşünmekteyim.

azalarak bitmesi gereken şeyler

Sözlükteki ırkçı, insanların dini değerlerine saldıran, sosyal değerlere saldıran, rencide eden başlıklar. Evet, mutlu bir sözlük için bunların bitmesi şart.

10 sayfa entry giren yazar

insana faydası olacak konularda 20 sayfa girilmiş entry bile okunur, düşünülür. Ama futbol, basketbol, fenerbahçe, galatasaray vs. için 10 sayfa yazılır mı be kardeşim ? Hiç mi üşenmedin, bu kadar mı boş vaktin var yahu.

sözlük yazarlarının whatsapp durumları

Düşünmek Allah'ın emri, ince düşünmek Müslümanın feraseti.