bugün

sözlük yazarlarının itirafları

geçen gün beni utandıran bir durum yaşadım. internette gezinirken bir yazı buldum ve mademki bir yazı buldum okuyayım bari dedim. yazıyı okudukça şaşkınlığım ve hayranlığım dahada arttı yazıyı yazan kişiye. kıskanarak okudum desem yeridir. yazının kime ait olduğu bilgisi yoktu, merak ediyordum kimin yazdığını ama yazı o kadar büyülemişti ki beni kimin yazdığı merakı yazının gölgesinde kalıyordu. belli bir zaman sonra bu yazıyı yakın bir arkadışıma tavsiye ettim okuması için. arkadaşım yazıyı okudu ve o da beğendi. ama yine de benim o yazıyı kendisine önermem ve o yazıyı beğenmem şaşırtmıştı onu. onun bu şaşkınlığına sebebi olan şey şuydu: arkadaşım yazının kime ait olduğunu biliyordu ve bu yüzden şaşırıyordu. meğerse yazıyı benim günlük hayatta hakkında pekte iyi bahsetmediğim bir yazar yazmıştı. onu daha önce okuduğum bir yazısı için suçluyordum ve malesef bunu genele yayıyordum. oysa benim düşüncelerimle örtüşmeyen bir yazı okuduğumda veya bana hakaretmiş gibi gelen bir yazı okuduğumda hemen yazarın kişiliği veya kalemi hakkında keskin bir düşünceye varmamlıydım. hani bu yazar hakkında böyle böyle diyordun dedi arkadaşım o anda çok utandım. kendimden utandığımı zannetmiyorum sanırım yazardan utandım. sanki karşımda bana bunları söyleyen yazarın kendisiydi. hayatımda alabileceğim en iyi derslerden birini almıştım bu vesileyle saygıdeğer yazardan özür diliyorum...