bugün

ayın başında yatması gereken maaşın yatmaması

Şaka bir yana, hiç başıma gelmedi zira ben hiç "aylık" almadım. hep aylık veren oldum. Eğer patron vicdanlı birisi ise en az işçileri kadar kendisini de rahatsız eden bir durumdur. Ne yazık ki ne devlet SGK-vergi ödemelerinde dinler işvereni, ne de bankalar, çek senet sahipleri. Günü geldi mi çat, ya koyar gecikme zammını, faizi, avukat, haciz masrafını, ya da keser kredini, ister bütün verdiği borçları batırır resmen seni. Zaman zaman iş yürüsün diye telefon faturasını, motorların benzinini de ödersin de ödeyemezsin işçinin parasını. Ha derler ki evini sat öde, dükkanını sat öde, arabanı sat öde. Ben de derim ki tamam, bir ayı bununla atlatayım, sonra da kalan parayı koyayım bankaya- borsaya, ben zarar ederken bir aylık maaşı için benim bunlarımı elimden çıkarmamı isteyecekse çalışanlarım, kapatayım işletmeyi, işsiz kalsın onca insan. o da olmaz.

maaş zamanında yatmazsa, evet işçi de gece rahat yatamaz ama üzgünüm, insan ise, patron da gece yatamaz. hem de sinire keser devamlı, ihtiyacı olmadığı halde insanlar ekmek yesin diye didinip durmasına. satsa varı yoğu, alsa bir havuzlu villa, takılsa öyle kadar, ne güzel olur diye.

Yoksa o da bilir "teri kurumadan işçinin hakkını verin" hadisini, ama yoksa yok işte, ne yapsın?