tarihte aralik

29 aralık:

Süleyman Demirel, Adalet Partisi'nin ilk genel başkanı Ragıp Gümüşpala'nın ölümü üzerine 1964'de genel başkan seçildi.

Türkiye iç politikasına düşünceleri kadar sözleriyle de etki etti. işte Süleyman Demirel ile özdeşleşen sözlerden birkaçı...

Dün dündür, bugün bugündür.
GAP'ı gaptırmam.
Verdimse ben verdim.
Şapkamı alır giderim.
Petrol vardı da biz mi içtik?
Bana sağcılar adam öldürüyor dedirtemezsiniz.
Üs yok tesis var.
Bulun 226'yı düşürün.
Ben bir gün evimde otururken Çankaya'ya çıkayım diyerek çıkmadım.
Ben altı kere gittiysem yedi kere geldim.
Güniz Sokak'ta Nazmiye ile tavuk besleyecek değiliz.
Bize plan değil pilav lazım.
Devlet seçim sonuçlarına göre gereken tedbirleri alır.
40 günde kabak yetişmez.

1921: ismet Paşa'nın emri altına girmeyi kabul etmeyen Çerkez Ethem, Kütahya'da Milli Kuvvetlere karşı saldırıya geçti.
1941: NBC, Türkçe radyo yayınına başladı.
1976: Bursa TOFAŞ Otomobil Fabrikası'nda Murat 131'in imalatına başlandı.
1984: Hindistan'da 31 ekimde öldürülen Başbakan indra Gandhi'nin yerine oğlu Rajiv Gandhi geçti.
1987: Hattat ve cilt sanatçısı Prof. Emin Barın 74 yaşında istanbul'da öldü.
1989: Yazar Vaclav Havel, Çekoslovakya Devlet Başkanı oldu.
1990: 1961'de işletmeden kaldırılan tramvay, istiklal Caddesi'nde çalışmaya başladı.
1992: Kültür ve Sanat Büyük Ödülü yazar Yaşar Kemal'e verildi.
1995: Türkiye, Yunanistan'a nota vererek, Kardak kayalıklarının Türkiye'ye ait olduğunu bildirdi. Kriz, 27 aralıkta Kardak kayalıklarına oturan bir Türk teknesinin hangi tarafça kurtarılacağı tartışmasıyla başladı. Türkiye'nin notasına karşılık, Yunanistan, 10 ocak 1996'da kayalıkların kendisine ait olduğunu iddia etti. Karşılıklı bayrak dikilmesinden sonra Yunan sahil güvenlik botunun Türk bayrağını kayalıklardan indirerek Yunan bayrağı çekmesi üzerine, Türk savaş gemilerinin korumasında Sualtı Taarruz Timleri, 31 ocak gece yarısı Kardak'a bitişik bir kayalığa çıktı. ABD'nin de araya girmesiyle Kardak'tan Yunan bayrağı indirildi ve gemiler çekildi.