bugün

çanakkale savaşı

hakkında her dipnotun bile okunması gereken bir savaş. 2. tümeni oluşturan öğrencilerden, unutulmaması gereken bir insanlık dersi.. saltanat sülalesi saraydan çık-a-mazken, türkiye'nin dört bir yanından koşup gelen çocukların verdiği, "bir imparatorluğun onur mücadelesi". hala, her yağmur yağdığında, topraktan çıkan mermi çekirdekleri, binlerce insanın varlığına ve binlerce göz yaşartan kahramanlık öyküsüne şahitlik ediyor.

trt bir belgesel hazırlıyor şimdi, savaş sonrası saltanat ailesine ne olduğunu görebileceğiz. hayatta kalan saltanat ailesi fertleriyle görüşülmüş, saltanat ailesinin dramını yansıtmaya çalışacaklar. bende bilmek isterim savaş sonrası onlara nolmuş. ama savaş sırasında "galatasaray lisesi" öğrencileri gövdelerini imparatorluğun onuru için siper ederken ne yaptıklarını da bilmek isterim.. ben çanakkale savaşında 2. tümene ne olduğunu ekranlarda görmek isterim. ben şimdinin çocuklarının hepsinin "istanbul spor"'un renginin neden sarı- siyah olduğunu bilmesini isterim, savaş sonrası "tıbbiye"ye ne olduğunu da bilmek isterim. ben öğrenci ailelerinin, dramla asla karıştırılmaması gereken, şerefli hatıralarınında belgeseli olsun isterim.

ikinci tümeni öğrencilerden oluşan bir savaş çanakkale savaşı, aynı tümende yaklaşık 10.000 öğrenci şehit oluyor. 14-15 yaşlarındaki "galatasaray lisesi" öğrencileri, yine aynı yaşlarda "istanbul erkek lisesi" öğrencileri, "istanbul tıp fakültesi" öğrencileri..... gönül rızasıyla cepheye akan "çocuklar", yaralanıp istanbul'a gelen, yaralarını sarıp muharebe meydanına geri dönen.. tıbbıyeye ait ufak bir bilgi, "tıbbıye 1921 yılında hiç mezun veremedi" ve savaşa ait çok açık bir gerçek ; "oraya giden bir daha geri dönemedi"...

dile getirmeye çalıştığım, yalnızca bir kısmı ordumuzun, öğrencilerin canları pahasına verdikleri bi sınavdır çanakkale savaşı, ve o öpülesi ellerden bize kalan en büyük mirastır; toprak, cesaret ve onur. mirasımıza sahip çıkalım...