ssk emeklisine zam muamması

sgk sitesinde emeklilerin hesaplaması yapılıyor. hazine yardımı ile 288 ,4 olan geçerli ek ödemeler düşürüldü eski haline geldi.
en düşük emekli aylığı kategorisinde olan ve kök aylığı ek ödeme ile 7500 lira olan bir kişi(en fazla maaş alacak olan) 9375 net maaş alacak.

kök maaşı daha aşağı olanlarda kök maaş baz alınarak %25 zam hesabına göre bu zam ile 7500 lira alanlar yine 7500 lira alacak.
örneğin kök maaşınız 3698 lira , %25 zam ile 4622,5 lira oldu maaşınız ama 7500 lira alacaksınız.
ben tahmin etmiyordum ama ssk-bağ-kur emeklisi olup 2900-3000 lira maaşı(kök) olan varmış.
bunun nedeni;
bağlanma oranlarının %30'a kadar düşürülmesi.
üstüne şok enflasyon olunca artık 2000-3000 lira para olmaktan çıktı. bunun üzerine en düşük emekli maaşı ketenperesini icat ettiler.

hem düşük maaşlar yükseldi hem de bağlanma oranı yüksek olan emeklinin maaşı düşürüldü.
böylece sgk'nın maaş ödeme tutarı azaldı.

düşünün %67 bağlanma oranı olan bir emekli ile %30 bağlanma oranı olan (+gün fazlalığı da bazı hallerde hesaba giriyor.) emekliler hemen hemen eşit maaş almaya başladılar,7500 lira.

memur emeklileri de +seyyanen ödeme alamadıklarından ssk ve bağ-kurlulardan az zam aldılar %17,90 toplu sözleşme zammı. 4-c emeklilerine %25 zam verilecek mi bilmiyorum.

ocak-2024 ve temmuz-2024'de de bu ketenpere devam edecek. şu an 8-9-12 bin alanlar 1,1,5 sene içinde en düşük kategorisine girecek .

böylece %53- %67 gibi bağlanma oranı olanlar ile %30 olanlar bu ketenpere ile aynıya yakın %3-4 farklılıklar ile aynıya yakın maaş alacak.

kök maaş değişmeyecek ama emeklinin eline geçen para düşecek.

emekliler 2002'de 2003'de asgari ücretin %25 üzerinde maaş alıyordu bunlar 2000 sonrası emekli. intibaka girenler yani 2000 öncesi emekli olanlar ise asgari ücretin %34-36 üstünde maaş alıyordu,şimdi büyük kısmı 7500-9375 lira arası maaşa kaldı.
bunu kalkıp bize anlatacak tek bir muhalif milletvekili yok,çünkü çoğu cahil .
mattaki 7500 lira düzenlemesinde hepsini yazdık sanal ortamda tabi biz okuyup yazıyoruz .ama uzaman bir iki kişi uyardı.

bu maaş kategorisinde ki yani 7500-9375 tl. arası maaş alanları sayısının 9milyon civarı bir sayı olduğu söyleniyor . geriye kalan 4,5 milyon ssk ve bağkur emeklinin maaşları 9376 ve üstünde 23000 alanda var,9376 lira alanda. 23 bin üstünde alanda.

Büyük olasılıkla 10-15 bin lira arası maaş alan emekliler(%25 zamlı) ,3,5 milyon kişidir.diğer 750 bin emeklide 15 bin üstü maaş alanlar.

bu rakamlar tahminidir. sgk tam bir döküm vermiyormuş.

bu hükümet geldiğinde emekli maaşı bağlanma oranlarını yarıdan fazla düşürdü. baktı yine olmuyor bu en düşük maaş ketenperesini icat etti.

tahminim 2026 civarı ,en düşük maaş alan emekli sayısı (ssk-bagkur) 12,5 milyon kişi olacak.
bildiğim kadar yazdım.

hükümetin derdi herkesi %30 bağlanma oranına bağlamak.

bu açlık maaşıdır ekmek arası ekmek maaşıdır,çorba-makarna ile yaşa maaşıdır.

Kimsede de ses seda da yok,muhalefet kendi derdinde emekli-,işçi -memur nanay.

şunu da ekleyeyim 2024 -ocak'ta 8000 lira destek alan memura da aslı maaş üzerinden zam yapacaklar.

ketenpere filmi halt etmiş.

+-*