bugün

amerikan film klişeleri

aniden, durup dururken, hiç olmadık bir anda, bir kelime söyleyip, hemen ardından bir şeyler anlatmaya başlama klişesine ayrı bir parantez açılması lazım. genelde filmin gizemli karakteri yapar bunu.

bol ekşınlı filmlerde kahramanlarımız ortalığın amına koymuş, dünyayı kurtarmışlardır. bu kahramanlarımızdan biri gizemlidir. film boyunca herkesin acayip merak ettiği bir şeyi, yukarıda bahsetitğim şekilde sunar önümüze. mesela tam işi bitirmiş ve ayrılmak üzerelerdir, o sırada gizemli olan karakter:

- las vegas...
+ ne??
- las vegas'da yaşadım o kaybolduğum yıllarda. hapse girdiğim yalandı. kaçmak istedim herkesten.

vay amk. ne gizemli adammış. ya da;

- ilaç kutusu...
+ ha??
- ilaç kutusunu düşürmeseydi ölürdük, oradan çözdüm olayı.

vay bee. helal olsun ne diyelim.

eğlence filmlerinde de vardır. mesela bir adam ve bir kadın dans etmektedir. adamımız çözer gene gizemini;

- çıplaktım.
+ ne??
- sen beni aradığın sırada ben kapalı havuzda çıplak yüzüyordum. kimseyi almadım içeri.
+ hahaaaaytt çılgın.

lan bi gidin. illa adamı gizemli ve karizmatik yapacağım diye manyak manyak senaryolar, şekiller düşünüyorsunuz hasta mısınız nesiniz. sen de zamanında anlatsana güzel kardeşim. ne bana gizem yapıyorsun öyle aniden bir şeyler söyleyerek. biz bilmiyoruz sanki senin ne mal olduğunu.