bugün

allah ın olmadığının anlaşıldığı anlar

bazen tanrı var mı yok mu sorguluyorum. Kesin yok diyemem ama. Ama bu dünya cehennem gibi, tanrı acaba görüyor mu, hatta tanrı bizi dünya diye cehenneme mi attı diye sorguluyorum, ama tanrı merhamet, vicdan sahibi değil miydi, öylese öyle birşey yapmaz masumları cehenneme atmaz, dünyayı cehenneme çeviren kötüler de cehennemde yanacak olan yoldan sapmış olanlardır diyorum sonra da. Sonra da zalim, zorba, şerefsizlerin adilce cehennemde yanacağına, masumların cennete gideceğine, ahiret gününe inanıyorum. Belki de masum insanları çok sevdiğinden cennete erken alıyor tanrı, o yüzden erken ölüyorlar diyorum bazen. Ben tanrının, ilahi adaletin var olduğunu ümit ediyorum, ve dua edip, kuran-ı kerim okuyorum. Ahiret gününde zalimlerin ceza çekeceğini umuyorum. Tanrı yoksa O kadar yıldızlar, galaksiler, koskoca evren, nasıl durup dururken kendiliğinden var olsun diyorum, birileri yaratmış olamaz mı, belki de simülasyonun içindeyiz falan. Ama dinler gerçek mi onu da sorguluyorum, yani insan yazımı kitaplar bize gökten inmiş diye pazarlanmış olabilir mi, ya da birileri değiştirmiş olabilir mi vsvs... Mesela Tanrı acaba o kadar evreni yaratırken kadınların saçının görünüp görünmediğine mi taktı ciddi ciddi, yoksa birileri ayetlerin asıl anlamını saptırdı mı, ya da dini kitaplarda yobaz birileri kafasına göre değişiklikler yapıp orjinal kutsal kitap diye mi pazarladı. bence ikincisi kesinlikle daha doğru. tanrı merhametli, vicdanlı, adaletli olduğu için sırf saç gözüktü diye cehennemde sonsuza dek yakacak kadar acımasız, merhametsiz, gaddar ve vicdansız olamaz, hani tanrı merhamet, vicdan, adalet sahibiydi diyorum. kâfirlerle cihat edin ayeti iddiası, ki bakara süresindeki "dinde zorlama yoktur" ayeti bu iddiayı yalanlıyor zaten, size başkaldıran kadınları dövün ayeti iddiası, orada dövün mü deniliyor tartışması (Arapça ile Türkçe bazen uyumsuz olabilmektedir, Arapçada Türkçedeki gibi aynı eş anlamlı kelimeler olabilmektedir, Arapçada ki darp, darap, drb eki sadece dövmek anlamına gelmiyor diye biliyorum) zina yaptığı için mi, yoksa baskıya başkaldırdığı için mi, tartışılmaya devam edilmesi, vesayre vesayre. Yobazların bazı dini kitaplarda kafasına göre değişiklik yapmış olabileceğini ve asıl anlamının saptırılmış olacağını sorgulatır bu adama. ilginç olan ise, madem öyle, kadınların başını örtmemesi haram, tanrı kadınların saçının görünmesini istemiyor, neden tanrı kadınları saçsız yaratmadı,ve
hatta dünyaya çıplak getirdi. hata mı oldu ve düzeltilemiyor mu, hani tanrının herşeye gücü yeterdi. Sorular sorular. Bu sorular adama kafayı yedirtir. O yüzden ben o ayetin gerçek anlamından saptırıldığını düşünüyorum kesinlikle. Onun dışında başörtüsü, türban, çarşaf zorla giymiyorlarsa eğer, kendi tercihleri ise, devam edebilirler, bazıları ateist olmasına rağmen türbanlı, örtülü, çarşaflı geziyor, belki de tarz olsun diye kendi tercihi öyle oluyor. Afganistan'da bunlar, hatta burka zorunlu zaten, burka giyen erkek bile vardır ajanlık yapmak için kim bilir. Sonuçta insan yüzü, hatlar belli olmuyor, sadece çarşaf görüyorsun.
güncel Önemli Başlıklar