bugün

hayata dair gülümseten detaylar

kireçburnu'nda, ihtiyarlar plajı'nda gününü geçiren oldukça karizmatik bir abimiz var; kendisiyle yaklaşık bir hafta önce tanıştım ve sohbetimiz yok denilecek kadar az. komşunun köpeğiyle yürüyüş yaparken yanımıza gelip selam verdikten sonra morris'i sevmişti ve sohbet bu şekilde başlamıştı. kısa bir sohbetten sonra iyi günler dileyip ben yoluma o da kamp sandalyesine yönelmişti. yani esasen ortada herhangi bir dostluk ve samimiyet yok gibi bir şeydi. iki insanın kısa süreli sohbetinden ibaretti.

bugün, bu karizmatik abimizle yine aynı yerde karşılaştım. kamp sandalyelerine kurulmuş mayolu bir vaziyette genci yaşlısı karma bir gruptan oluşan arkadaşlarıyla sohbet ederken kendisiyle göz göze geldim. klasik olarak yine güneş gözlüğünü takmıştı ama bana baktığını fark edince elimi havaya kaldırdım ve selam verdim. beyler bayanlar, bu abimiz benim yaşadığım ömür kadar bir tane daha yaşamış yani biraz daha zorlasa dedem yaşında olacak bir insan ama buna rağmen ben ona içtenlikle selam verip gülümseyince bacak bacak üstüne attığı bacaklarını ivedilikle birbirinden ayırdı ve heyecanla ayağa kalkıp aynı şekilde selam verdi. bu durum o kadar içten, o kadar samimi ve o kadar olgun bir karşılıktı ki, o yaşına rağmen bana itibar edip ayağa kalkması ve tüm karizmasıyla beraber selam vermesi muhteşem bir detaydı. bu jestine ve kibarlığına çok saygı duymakla beraber, örnek aldığım bir davranış oldu. düşünsenize, koca çınar siz selam verdiniz diye heyecanla yerinden kalkıp karşılık veriyor. gülümsemeyip de ne yaparsınız?