bugün

istanbul sözleşmesi

şimdi 2021 yılı sayılarına bakalım.

ocak: 23 kadın cinayeti 14 şüpheli ölüm.
şubat: 28 kadın cinayeti 12 şüpheli ölüm
mart: 28 kadın cinayeti 19 şüpheli ölüm
nisan: 16 kadın cinayeti 14 şüpheli ölüm
mayıs: 17 kadın cinayeti 20 şüpheli ölüm
haziran: 18 kadın cinayeti 20 şüpheli ölüm
temmuz: 20 kadın cinayeti 12 şüpheli ölüm
ağustos: 31 kadın cinayeti 21 şüpheli ölüm
eylül: 26 kadın cinayeti 19 şüpheli ölüm.

istanbul sözleşmesi mart ayında kaldırıldı; şubat ayından kaldırılacağı kesinleşti. öncesinde 25 cinayet 23 şüpheli ölüm ortalaması varken sonrasında 22 cinayet 18 şüpheli ölüm ortalaması var. aman ne azalmış ne azalmış. yok denecek seviyeye gelmiş...

değişen ne oldu; cinayet işleyenler zaten serbest kalıyordu artık daha rahat serbest kalıyorlar.

bunun yanında türk aile yapısına sıçayım o ayrı konu da maddelerini aynen kopyalıyorum.

iSTANBUL SÖZLEŞMENiN DEVLET DÜZEYiNDE TALEPLERi

Önleme
- Kadınlara yönelik şiddetin kabullenilmesine neden olan tutumların, toplumsal cinsiyet rollerinin ve klişelerin değiştirilmesi;
- Mağdurlar üzerinde çalışan profesyonel kadroların eğitilmesi;
- Farklı şiddet türleri ve bunların travma yaratıcı özellikleri hakkında farkındalık yaratılması;
- Eğitimin her kademesinde, eşitliği ele alan konuların ders müfredatına dahil edilmesi;
- Halka ulaşabilmek için STK’larla, medyayla ve özel sektörle işbirliği yapılması.

Koruma
-Tüm tedbirler içinde, mağdurların ihtiyaçlarına ve güven içinde olmalarına en büyük önemin verilmesinin sağlanması;
- Mağdurlara ve çocuklarına psikolojik ve hukuki danışmanlığın yanı sıra tıbbi yardım da sağlayan özelleşmiş destek hizmetlerinin düzenlenmesi;
- Yeterli sayıda sığınma evinin tahsis edilmesi ve günün her saati kullanılabilecek ücretsiz telefon yardım hatları sağlanması.

Yargılama
- Kadınlara yönelik şiddetin suç sayılmasının ve gerekli cezaların verilmesinin sağlanması;
- Gelenek, töre, din, yada “namus” gerekçelerinin, herhangi bir şiddet eyleminin bahanesi olarak kabul edilmemesinin sağlanması;
- Soruşturma ve yargılama sürecinde mağdurların özel koruma tedbirlerinden yararlanmalarının sağlanması;
- Kolluk kuvvetlerinin yardım isteyenlere anında yardıma gidebilmelerinin ve tehlikeli durumlara yetkinlikle müdahale etmelerinin sağlanması.

Bütüncül politikalar
- Yukarιda belirtilen tüm tedbirlerin kapsamlı ve koordineli politikaların bir parçası olmasının sağlanması ve kadına karşı şiddete karşı bütüncül bir mukabelede bulunulmasının temin edilmesi.

nedir burada türk aile yapısına karşı çıkan? namus töre ayağına kadınları dövüp öldürmeyin demek mi?