bugün

türkiye de yüksek lisans

başvuru sürecinde kendisinden vazgeçirebilecek bir aktivite. çok enteresandır, başvuru yaptığım bütün üniversitelerde form doldurma aşamasında bir pürüz illa ki çıkıyor. biri yök'ün ertelediği sınavın puanını ister, öbürünün başvuru sistemine transkript yüklemek mümkün değil. yaklaşık olarak 48 saattir üniversitenin birine zorla transkriptimi vermeye çalışıyorum. ortalama meselesi de bir ayrı alem. yöksis benim ortalamayı okulumdan neredeyse 30 puan yüksek hesaplamış. mezun olduğum okulun 4'lük sistemde gram dirhem hesabıyla puan verdiğini de bu süreçte anladım hatta. allah'tan yüzlük sistem diye bir şey var da bir de onunla uğraşmadım.

özetle yök'ün ertelediği sınavların dahi sorumluluğunu almaktan aciz olduğu, dörtlük sistem çevirilerinde tek bir kurum yerine 81 ildeki tüm üniversitelerin baz alındığı ve dolayısıyla her okulun başka telden çaldığı, "türkiye'nin en iyisi" geçinen okulların kendi yabancı dil sınavını yapmayı akıl edemediği, bunu akıl edenin ise bilişim sisteminin boktanlığı ile insanı sinir hastası ettiği bu ülkede eğer hala yüksek lisans yapmak için çaba harcıyorsanız siz bir bordo berelisiniz demektir.