bugün

9 kasım 2008 fenerbahçe galatasaray maçı

sanırım bir futbol yorumu yapmayı hak eden maçtır...

şimdi efendim bu maç için en önemli etken tabiki fenerbahçe'nin oynayacağı arsenal maçı... şayet arsenal maçı sadece kazanırsa, yani en fazla 3-4 fark atarsa, fenerbahçe bu maçı çıkış maçı olarak görür, ve galatasaray'ı alışıldığı gibi yener kadıköy'de. yo arsenal tecavüz ederse , 5 ve üstü fark gibi, o zaman galatasaray'ın işi de çok kolay olur. çünkü fenerbahçe'yi hakikaten çok kötü bir dönem bekler o saatten sonra. yok bir mucaze olur da fenerbahça 1,2 fark yer ya da bir beraberlik koparabilirse arsenal'den, o zaman farkı galatasaray'dan yer o rehavetle...

galatasaray için ise benfica maçı şöyle önemli.. birkaç yıldır devam eden avrupa hezimetlerinden biri daha yaşanırsa pek şansı kalmaz galatasaray'ın bu maçta. çünkü tarih(yani benim hatırladığım kadarıyla) galatasaray'ın kötüyken kazandığı bir fener maçı yazmıyor..

şöyle ki;
kadıköy'deki maçlarda

fb iyi - gs iyi ---> fener kazanır
fb kötü - gs iyi ---> belli olmaz
fb kötü - gs kötü ---> fener kazanır
fb iyi - gs kötü ---> fener amına koyar

buna göre galatasaray'ın kesinlikle iyi bir durumda olması lazım maç sırasında. bu da benfica ile iyi bir maç çıkarmayı şart koşuyor. yani yenemese bile gollü bir beraberlik ya da 1-2 farklı bir mağlubiyet falan yetebilir bu maçiçin galatasaray'a. haa eğer benfica'yı yenerse galatasaray o zaman arsenal maçının sonucu ço çok çok daha önem kazanmış olur.

bir de genel panaromaya bakalım...

gs cephesi;

hala bitmeyen sakatlık sorunları, tartışılan ama bence başarılı bir teknik direktör, deplasmanda çok başarılı sonuçlar alınamaması gibi dezavantajlar var..

skora etki edebilecek birçok yıldız futbolcu, yönetim cephesinden olumlu gelişmeler, maddi yapının düzelmiş olması, yaşanan birkaç olay sonucu iyice kenetlenmiş taraftar grupları ve "kadıköy" fobisinin yıkılması için iyi bir fırsat olması da avantaj hanesine yazılabilecek şeyler..

fb cephesi;

ligde son derece kötü bir performans, taraftar ile yaşanan gerginlikler, öncesindeki arsenal maçı(ki buraya bir not daha düşecem aşağıda), etkili birkaç futbolcunun sakat ya da cezalı olması (alex, kazım vs.) dezavantajlar olarak göze çarpıyor.

avantaj olarak ise tek görünen maçın kadıköy'de oynanacak olması. o da bu sene için büyüsünü baya bi kaybetmiş gibi duruyor (kayseri maçı gibi), ama yine de bu derbi için çok önemli bir etken olduğu su geçirmez bir gerçek...

nihayetinde ibre galatasaray'dan yana gibi duruyor şu gün itibariyle.. ama işte yarınki arsenal maçı gerçekten çok şey değiştirecek bu maç adına... bekleyip göreceğiz.

arsenal notu: dünyanın en hızlı ligi olarak tabir edilen epl'nin acayip hızlı ve genç takımı... fenerbahçe'nin durarak oynadığı topu göz önüne aldığımızda bence bu sene fenerbahçe'nin en çok canını yakabilecek takımdır arsenal. bu takımın rakip olarak gelmesi hakikaten bir cenabetlik ülkem temsilcisi için.. neyse, yarısı gitti zaten.. ingiltere'2yi de bir atlatsa, sorun yok...

ama ben yine de cebimdeki tüm parayı bugün arsenal'e, hafta sonu da fenerbahçe'ye yatıracam demekten kendimi alamıyorum...

şimdi aklıma geldi ulan editi: bu arada emre beyler arsenal maçı kadrosundan çıkmış kendi isteği ile.. kendisini derbiye saklıyomuş. sanırım bu da galatsaray hanesine yazılan bir artı olarak göze çarpacak...

merak edebileceklere notlar: kopkoyu bir galatasaray taraftarıyım...

edit: imla falan..