bugün

bilkent üniversitesi hukuk fakültesi

bitirirseniz muazzam donanıma sahip olarak bitirmiş olursunuz, ya da bitiremezsiniz arası yok.
bir de diğer fakültelerden çok farklıdır. mesele benim bölümüm iktisat, bir enstantene;
-çocuklar sınavı gelecek hafta yapalım diyorum.
-ya hocam gelecek hafta x dersinin ve y dersinin sınavı var.
-e o zaman öteki hafta yapalım, çarşamba uygun mu?
-maç var hocam salı, perşembe olsun.
-tamamdır perşembe.
böyledir bizim bölüm. yani hocasına göre değişir tabii ama net anlaşılsın diye biraz abartma da kullandım burada.
hukuk fakültesinde ise durum farklıdır.
-bugün, saat 17.40'tan sonra gitmeyin akşam 21'e kadar ders yapacağız.
-peki hocam.
-perşembe günü de yapalım 17-21 arası
-peki hocam
-cumartesi sabah 8-12 de koyuyorum ek ders.
-ama hocam x dersinin hocası ek ders koymuştu cumartesi sabahı.
-beni ilgilendirmez geleceksiniz. sınav da çarşamba 20.40'da.
-aman hocam aynı akşam 17.40'da x dersinin sınavı var.
-beni ilgilendirmez.
böyledir hukuk fakültesi ve bu kez abartı yoktur. bir kez bir hocanın ısrarla cumartesi akşamı ek ders yapmak istediğini, ancak o saatte başka dersler de olduğu için ve biraz da cumartesi akşamı okula gelmekten kaytarmak için sınıf biraz itiraz edince hocanın küsüp sınıfı terkettiği. ek ders yapmadığı ve o dersten hayvani soru sorarak milleti bıraktığı bir fakültedir.
ama en boş adamı koy, hobbes böyle demiştir, niçe'ye göre, eski roma'da böyledi tabii, aslen pers imparatorluğu'nun sosyo-ekonomik koşulları falan diye konuşan adamlara dönüşürler daha ilk yıldan.

ekleme: gene meraklısı için belirteyim, ek ders kavramı devamlı olarak vardır bu fakültede. öyle sene başında programa bakıp, oh bu ders haftada 4 saatmiş, 3 saatmiş demeyin. o öyle görünüyor sadece. en basitinden bu hafta, emin değilim ya vergi hukuku ya da iş hukuku dersi toplam 12 saat yapılacaktır. salı ve çarşamba tatil bir de düşünün.