bugün

tek kelimeyle insafsiz hocalara sahip bolumdur. * bu sene 30 mezun vermistir.
ögretim üyelerinin yarisi ankara hukuk kökenli, kazanmasi zor, arastirma görevlileri güzel olan hukuk fakültesidir.

http://www.law.bilkent.edu.tr/kadro.htm
okulun en zor bölümü olup her zaman katalog sistemi geçerlidir. dönem içi 4-5 hukuk dersinin yanına, bilgisayar , bir kaç felsefe, pek çok ingilizce dersi, envai çeşit tarih dersi, işletme ve iktisat dersleri de almakla yükümlüdürler. dersleri genelde türkçe olduğu için bilhassa 3. sınıfta bastıran ingilizce işletme dersleri oldukça zorlar. dersleri genelde sabahtan akşama kadardır.
en bilindik hocaları için
(bkz: sami selçuk) (bkz: turgut tan) (bkz: osman gürzümar) (bkz: tekin akılloğlu) (bkz: erden kuntalp) (bkz: ali erten)
öğretim elemanlarının gayet sağlam olduğu ancak öğrencilerinin zeka seviyeleri hakkında ciddi şüphe duyduğum bilkent üniversitesi bölümü.
Bu öğrenciler de diğer birçoğu gibi mühendislik yada fen fakültesi öğrencieri ders çalışırken starbucks da oturup bir yandan karamelli frappuccinolarını içerken diğer yandan da kendi bölümlerinin üniversitenin en zor bölümü olduğunu tartışıp dururlar.
öğrencilerini gözlerinin yaşına bakmadan harcayan fakulte. giriş taban puanı her geçen sene daha da artmaktadır.
ayrıca;
(bkz: Osman Berat Gürzumar)
(bkz: Hikmet Sami Türk)
okul içerisindeki kodu 45 olan, 2007-2008 öğretim yılında dekanlığı osman gürzumar tarafından yapılan, girmenin pek kolay olup da çıkmanın saç baş yoldurduğu fakülte.

bilkent üniversitesi merkez kampus içerisinde yer alan b binası, hukuk fakültesi olarak da anılmakta ve derslerin büyük bir kısmı türkçe olarak görülmektedir. ne var ki, üniversitenin temeline yayılan bazı saçmalıklar gibi - (bkz: ring), (bkz: yemek fiyatları) - fakülte de çeşitli saçmalıklar barındırmaktadır. örneğin, 1. sınıfta görülen bütün hukuk dersleri türkçe iken, statistics for lawyers isimli ders ingilizce olarak görülmektedir. ayrıca öğrencilerinin english 101 ismiyle aldıkları, 1. sınıf ingilizce dersinde 3 farklı konu ayrımı arasında şansız olanlar 'monsters: real or not' isimli gubidik konuda akademik yazılar yazmaktadırlar.

hikmet sami türk, ergun özbudun, sami selçuk gibi ülkemizin önemli hukuk isimleri, fakültenin eğitim kadrosundadır.
dünkü 32.gün'de gördük ki bu fakültenin tilmizleri ehil ellerde yetiştirilmekte, fakültenin akademik camiasına kendi adıma teşekkür ederim.
bitirirseniz muazzam donanıma sahip olarak bitirmiş olursunuz, ya da bitiremezsiniz arası yok.
bir de diğer fakültelerden çok farklıdır. mesele benim bölümüm iktisat, bir enstantene;
-çocuklar sınavı gelecek hafta yapalım diyorum.
-ya hocam gelecek hafta x dersinin ve y dersinin sınavı var.
-e o zaman öteki hafta yapalım, çarşamba uygun mu?
-maç var hocam salı, perşembe olsun.
-tamamdır perşembe.
böyledir bizim bölüm. yani hocasına göre değişir tabii ama net anlaşılsın diye biraz abartma da kullandım burada.
hukuk fakültesinde ise durum farklıdır.
-bugün, saat 17.40'tan sonra gitmeyin akşam 21'e kadar ders yapacağız.
-peki hocam.
-perşembe günü de yapalım 17-21 arası
-peki hocam
-cumartesi sabah 8-12 de koyuyorum ek ders.
-ama hocam x dersinin hocası ek ders koymuştu cumartesi sabahı.
-beni ilgilendirmez geleceksiniz. sınav da çarşamba 20.40'da.
-aman hocam aynı akşam 17.40'da x dersinin sınavı var.
-beni ilgilendirmez.
böyledir hukuk fakültesi ve bu kez abartı yoktur. bir kez bir hocanın ısrarla cumartesi akşamı ek ders yapmak istediğini, ancak o saatte başka dersler de olduğu için ve biraz da cumartesi akşamı okula gelmekten kaytarmak için sınıf biraz itiraz edince hocanın küsüp sınıfı terkettiği. ek ders yapmadığı ve o dersten hayvani soru sorarak milleti bıraktığı bir fakültedir.
ama en boş adamı koy, hobbes böyle demiştir, niçe'ye göre, eski roma'da böyledi tabii, aslen pers imparatorluğu'nun sosyo-ekonomik koşulları falan diye konuşan adamlara dönüşürler daha ilk yıldan.

ekleme: gene meraklısı için belirteyim, ek ders kavramı devamlı olarak vardır bu fakültede. öyle sene başında programa bakıp, oh bu ders haftada 4 saatmiş, 3 saatmiş demeyin. o öyle görünüyor sadece. en basitinden bu hafta, emin değilim ya vergi hukuku ya da iş hukuku dersi toplam 12 saat yapılacaktır. salı ve çarşamba tatil bir de düşünün.
final tarihlerini açıklamış ama 1 aya yakın süre geçmesine rağmen hala bazı vize sonuçlarını açıklamamış fakültedir.

sevgilerimizi, saygılarımızı iletiriz.
sekreteri tarafından yönetilen fakülte. bu bölümde okuyanlar, dilek abla'yı tabii ki tanırlar. bu kişiye hocalar bile laf edemez. her şeyi kafasına göre ayarlar. eğer gidip birşey soracak olursanız, işim var diye kovalar. bir hoca ki, sağlam bir hoca, sınav tarihini değiştirmek için yanına gidince, hocayı azarlayarak tarihi değiştirmediği görülmüştür. bu bölümün öğrencileri dekanın odasına girmekten çekinmezken, sekreterden deli gibi çekinirler. bir tane daha vardı iyi niyetli, onu devamlı azarladığı için sonunda ayrı oda verdiler buna. ilginç biçimde erkeklere çok kötü davranmaz.
bu sene de, 4. sınıfların final tarihlerinde 5 gün üstüste sınav koyarak şovunu yapmıştır.
geçen sene vefat eden haluk konuralp'in danışmanlıklarının hala silinmediği, dolayısı ile 3. ve 4. sınıflardan öğrencilerden, ders ekleyip bırakırken, haluk konuralp'in imzasını isteyen fakülte. (#4397434)'da bahsettiğim sekreteri, söz konusu insanın bir yıl önce ölmüş olması alakadar etmemekte, o imzayı istemektedir.
aynı zamanda bilgisayar merkezi * olarak da bilinen b binasında eğitim veren bölüm.
an itibariyle öğrencisi olduğum türkiyenin hukuk alanındaki en iyi vakıf üniversitesi.
bir arkadaşımın da girdiği üniversitedir. hayırlı olsun gençler.
(bkz: adamın götünden kan alırlar kamil kan)

hem hukuk, hem bilkent. rol çatışması diye buna derler.
bu sene tam burslu en son 528 tm2 puanından almış.
Altı yılımı verdiğim gece gece anılarımın depreşerek hatırladığım okulum.
yedi yılımı verdiğim gece gece anılarımın depreşerek hatırladığım okulum.
cidden anlayamıyorum burda okuyanları. zira burda okumak ingilizceden feragat etmektir. hadi tam bursluysa yine anlarım da diğer türlü mallık lan valla. zira hukuk okuyanın ne olmak istediği bellidir. çevresi yoksa nereyi bitirirse bitirsin avukatlıkta iş yapamaz. o yüzden bilkent yerine sıradan bi devlet unisine git arkadaşım veya dandik bi özel okula git hem dilin gelişmiyo hem de para bayılıyon bi sürü.
adam sıradan devlete git Bilkent'e gitme diyor. kardeşim ben Bilkent'e burssuz 1.700den girdim. 1700e giremediğim neresi var ancak GSU. Peki Ankara Hukuk & istanbul Hukuk değilken neden Bilkent? istanbulda yaşarken ben bu sikik şehre neden geldim? Manyak mıyım? Ya da bir bildiğim mi var? Hani Türkiye'deki en kaliteli hocalar falan..
Bir diğeri diyor ki öğrencileri starbucksta oturup derslerin zorluğundan yakınır. Ulan hangi devlet üniversitesinin hukuk fakültesinde her dersin en az 2 midtermi ve zorunlu ödevleri var? Hangisinde devam zorunluluğu var? istanbul'da okuyan arkadaşıma haftalık 32 saatlik ders programını gönderince kız benim için ağlıyor.
Bir diğeri diyor ki girmek kolaymış ula Marmara Hukuk 13-14binden kapatırken özel olmasına karşın 20binden kapatan bir bölüm bu.
Özetle girdiğime hiç pişman olmadığım; daha ikinci sınıfta çok büyük firmalardan, arkadaşın iddiaa ettiğinin aksine hiçbir çevrem olmadan, stajlara çağrıldığım; ingilizcemden feragat etmekten ziyade ingilizce görülen avrupa hukuku dersleriyle ingilizcemi inanılmaz derecede ilerlettiğim ve kendimi önceden hayal dahi edemeyeceğim şekilde geliştirmemi sağlayan bir yerdir Bilkent Hukuk. ilk girdiğimde kendime Koç mu yazsaydım diye soruyordum zira SAT'den gelen bir kısmi bursum da vardı, sonra Ankara Hukuk'a mı gitmeliydim dediğim zamanlar olmuştu yine aynı dönemlerde, ama zaman ilerledikçe hepsiyle arandaki farkları görüyorsun. Bilkent'in her bölümüne laf atın ama hukukta susun amk.

edit: Doğrudur, 1700den baba parasıyla girdiğim okul. 20binden de baba parasıyla girenler olduğu okul. Ama parayla diploma mı? O diplomayı verecekler diye götünden kan damlatıyorlar senin. Ben diyorum sınav haftaları yok, sınavlar okul başladığı zaman başlıyor finallere kadar devam ediyor adam hala 'ama devlet ama devlet ühühüh'. Git bir derse abim. Gir bir Osman Gürzumar'a bir Turgut Tan'a ondan sonra dersin yarısında ağlayarak çık.
Baba parası yiyenlerin okuduğu (!) mekan. istediğin kadar bursluyum diye avut kendini. Sonuçta orası ticarethanevi bir kurum. Oranın kuruluş amacı belli zaten. Milleti kazıklamak. Parayla diploma sahibi yapmak.
Ha bana en iyi devlette geliyordu diyorsan, o zaman gidip gösterecektin kendini.
bilkent kar amacı gütmeyen bir vakıf üniversitesidir.
baba parasıyla girilen, ancak baba parasıyla siksen çıkılamayan bir yerdir. ya götünü yırta yırta çalışırsın ya da göt gibi okulu yarıda bırakırsın. bilip-bilmeden atıp tutanları derslere davet ederiz.
3 yıl önce ucundan küçük bir sıralama farklılığıyla giremediğim okul.
Ankarada olmasından mütevellit hiç bir zaman pişman olmadım.
Bir de bitiremeyeceğimi zaten biliyordum.

Şu an istanbulda yine akademik kadrosu on numara olan bir vakıf üniversitesinde hukuk öğrencisiyim.
Hem yata yata okuyor, hem it gibi çalışıyor hem de mütemadiyen geziyorum.
Yüksek idealleri olmayan insanlar için bilkentte olmamak pişmanlık değildir.
Çok da şeyapmayalım şimdi.