bugün

sözlük yazarlarının itirafları

bu gun bir arkadasımın ricası uzerine icra isiyle ilgili bir meselesini gorusmek icin alacaklı vekiliyle gorustum. arkadasımın motosikleti baglanmıs ve aradan 1.5 yıl gectikten sonra yedemin ucreti olarak 3.500 lira talep edilmis. bende bu rakam cok yuksek gunlugu ne kadardan baz aldınız dedim 5 lira dedi. hesap ediyorum 3.000 lira tutuyor. yediemin deposundan gelen alacaga esas belgeyi gorebilir miyim dedim arandı tarandı burda yok dedi. ben nasıl olmaz odeme emrinde bir evraktan bahsetmissiniz icra mudurlugune vermis olmalıydınız dedim bu sefer kucuk bir panik yasadı anladım ki belge falan yok ortada. icra mudurlugune gittik dilekce verdik dosya suretini aldık ki aynen dusundugum gibi var dedikleri belgeyi icra mudurlugune ibraz bile etmemisler ve icra muduru bu halde takibi kabul etmis olacak is degil. tabi itiraz ettik takibin ve odeme emrinin iptalini istedik. benim canımı sıkan sey ise su; bu ulkenin hukuk fakulteleri gercekten bu sekilde mi hukukcu yetistirmeye basladılar? bunu bilen bir goz incelerse farkeder sıkıntı cıkar diye hic mi dusunmuyorlar ve o icra muduru nasıl oluyorda re'sen gozetmesi gereken hukuki bir zorunlulugu yok sayabiliyor?