bugün

espriden sonraki derin sessizlik

espri yapıldıktan sonraki oluşan sessizliğin derin olması durumu. *
efendim bu dediğim olay yani bir espri yaptıktan sonra oluşan derin sessizlik durumu hepimizin başına gelmiştir, gelmektedir.

hepimiz espri yaptık, yaparız... en azından yapmaya çalıştık. çok beğenilmese de denedik şansımızı...

nedenimiz hep farklı oldu. belki çok da komiğim havası vermek, birilerine hava atmak, ortama kabul edilmeye çalışmak, insanlara kendini beğendirmek vb...

işte bu ve bunun gibi sebeplerle espri yapmaya çalıştık.

kimi çok tutuldu, herkes eğlendi, "lan ne adamsın hilmi", falan dedi. biz dahil herkes mutlu oldu.

ama yeri geldi espri yapamdık, yaptık da beğenilmedi, ya da herkes beğenmedi, bazıları koptu, bazıları küfre saptı.

işte bu espri yapamama durumumuzda biri bir şey bekler küfürlerden önce: o da derin bir sessizlik.

her şey bu derin sessizlikten sonra oldu: küfürler, kızmalar, "ıyyyy"lar, "hadi hacı görüşmeyelim bi daha"lar, "ee bundan sonra ben kaçtım"lar...

o sessizlik derindi ve galiba fırtına öncesiydi.

işte o sessizlik sırasında bir kişi hep arayış içindedir. o da espri sahibi... işbu espri sahabı "acaba bu espriye biri güler mi lan" şeklinde bir yandaş aramaktadır.

o yandaş bulunsa her şey tamam, herkes mutludu. ama bulunmaz yandaş, herkes küfreder. allah'tan ortam güzeldir de kavga çıkmaz. konu falan değiştirilir, hayat böyle sürüp gider.

(bkz: o değil de)

(bkz: ziynet sali)

(bkz: ziynet çarşamba)

(bkz: sözlüğün buz kesmesi)