bugün

müstakbel damada tuzlu kahve içirme geleneği

müstakbel ise tuzlu kahvenin içirilmemesi gereken damattır.

tuzlu kahve kızın istemediği erkeğe verilirmiş eskiden. tabii şimdiki gibi her gün birlikte geçirilmez, sadece isteme günü birbirlerini görürmüş gelin-damat.

gelin adayı erkeği beğenmezse "baba/anne ben bunu beğenmedim ben Berkecan'ı seviyorum" diyemeyeceği için de tuzlu kahve yapar, damat adayına "ben senin ağzının tadını bozarım yiğidim" demeye getirirmiş.

damat tuzlu kahveyi içince ağzı yüzü kayar; gelinin babası/annesi kızın istemediğini anlar, kızı vermezlermiş.

yani eğer damat sizin sevgilinizse evlenmek istiyorsanız bunu yapmayın. basın şekeri.

bir damat anlatmıştı " isteme günü kızın arkadaşlarının gazıyla tuzu fazla kaçırmış bizimki. kahvenin yanındaki suya da katmışlar tuzu. tuzlu kahveyi bir anda içtim ben tabii, tadı çok kötü dediler diye. 5 dakika sonra gözlerim karardı suyu içtim daha kötü oldum. çevremdekilerden lokum falan aşırmaya çalışıyorum terlemeye başladım kız sordu noldu diye mutfağa kaçtım ben de orada ayıldım" demişti. damat da kiloluydu hızlı oynuyordu tansiyonu herhalde.

demem o ki yapmayın sevgili gelin adayları. rezillik çıkmasın.