bugün

suriyeliler

yolda yürümesini bile bilmiyorlar.

bu bir aşağılama ya da hakaret değildir. her gün defalarca karşılaştığım durumdur. yaşadığım bölgede çok fazla sayıda suriyeli arap var. dışarı çıktığımda yolda yürürken arapça konuşma duymadan eve dönmem mümkün değil. bunlar çoğunlukla 3 lü gruplar halinde geziyorlar. kaldırımlarımız da 4 kişinin yanyana yürümesine müsade etmediği için mecburen karşıdan gelen bu arap grupla karşılaşıyorsunuz. normal insanların yaşadığı yerde, kaldırımı kaplamış yürüyorsanız karşıdan gelen bir kişiye yol verirsiniz değil mi? bunlarda böyle bir şey yok! "biz kalabalığız sen yoldan çekil! edasıyla üzerinize geliyorlar. eskiden yoldan çekilir, kaldırımın kenarında bunlar rahatça geçebilsin diye şekilden şekle girerdim ama şimdi öyle olmuyor! çekilmiyorum. üstüme çarpıyorlar ve üstüne, "sen ne arıyorsun burada amk?" bakışını attıktan sonra yollarına devam ediyorlar. her gün eve sinir ve stresle girmeme sebebiyet veriyorlar.

işim gereği çoğunlukla avrupaya gidiyorum. önünüzde 2 kişi yürüyorsa ve sizden daha yavaş yürüyorlarsa, sizin yaklaştığınızı duyduklarında inanın çekilip size yol veriyorlar. böyle medeniyetler de var..