bugün

medikal kastrasyon

son dönemlerde artan tecavüz vakaları için de gündeme gelmiş bir tıbbi işlem. modern hadım işlemi de diyebiliriz. eskiden testisler ezilmek, kesilmek, çıkarılmak suretiyle yapılan hadım işleminin ilaçlarla yapılan hali. aslında tıpta hadım amacından ziyade prostat kanserinde kullanılmakta. bu konuda bilinen bazı ilaçlar; testosteron üretiminde inhibitör etkili finasterid/dutasterid grubu 5 alfa redüktaz inhibitörleri, aynı zamanda mide ilacı olarak da kullanılmış simetidin, tansiyon/kalp ilacı olarak kullanılmış sprinolakton, testosteron reseptör blokörleri flutamid/bikalutamid, östrojen türevlerinden DES(dietilstilbestrol) dir. bunlardan özellikle DES in 1 mg'ı testisin kesilip çıkarılması ile aynı etkiyi verebilecek kadar etkili bir ilaç.

yukarda bahsettiğimiz mide ülseri tedavisinde de kullanılmış olan simetidin bu etki için yüksek dozda alınması lazım tabi. ve kalp hastalığında alınan sprinolaktonun da hadım yapıcı etkisi olması için yine aynı şekilde yüksek dozda kullanılması lazım.