1. 1.
  son dönemlerde artan tecavüz vakaları için de gündeme gelmiş bir tıbbi işlem. modern hadım işlemi de diyebiliriz. eskiden testisler ezilmek, kesilmek, çıkarılmak suretiyle yapılan hadım işleminin ilaçlarla yapılan hali. aslında tıpta hadım amacından ziyade prostat kanserinde kullanılmakta. bu konuda bilinen bazı ilaçlar; testosteron üretiminde inhibitör etkili finasterid/dutasterid grubu 5 alfa redüktaz inhibitörleri, aynı zamanda mide ilacı olarak da kullanılmış simetidin, tansiyon/kalp ilacı olarak kullanılmış sprinolakton, testosteron reseptör blokörleri flutamid/bikalutamid, östrojen türevlerinden DES(dietilstilbestrol) dir. bunlardan özellikle DES in 1 mg'ı testisin kesilip çıkarılması ile aynı etkiyi verebilecek kadar etkili bir ilaç.

  yukarda bahsettiğimiz mide ülseri tedavisinde de kullanılmış olan simetidin bu etki için yüksek dozda alınması lazım tabi. ve kalp hastalığında alınan sprinolaktonun da hadım yapıcı etkisi olması için yine aynı şekilde yüksek dozda kullanılması lazım.
  ... melikbaybars
 2. 2.
  kimyasal kastrasyon yerine daha uygun olabilecek tanımlama. kimyasal kelimesi tamam doğru ama toplum için daha irrite edici. tıpta bunun için kullanılan isimlendirme medikal kastrasyondur. ne olduğuna gelirsek ilaç tedavisi ile hadım etmek diyebiliriz. kısırlaştırma kelimesi bunu tam karşılayamaz. çünkü burda işlem testisi işlevsiz hale getirdiği için cinsel isteği de ortadan kaldırır.
  ... melikbaybars