bugün

ingiltere de laiklik

Ahmet Yaman'ın Yazısı:

Üniversiteden tanıma fırsatı bulduğum çok kıymetli bir hocam bir gün bana şu cümleyi kurdu;

‘’Bütün dünyaya laikliği dayatan ülkelerin hemen hepsine akademik çalışmalardan ötürü gitme fırsatım oldu. Bilhassa ingiltere’de beni çok şaşırtan manzaralarla karşılaştım.’’

Buradan hareketle, kıymetli hocamın açtığı kapıdan girip ufak bir ingiltere araştırması yapmış bulundum.

Misal; ingiltere’deki liselerin yaklaşık %98’i karma sistemle eğitim VERMEMEKTEDiR. Memleketimizde olsa ‘’hayran medya’’ tarafından ortalığın ayağa kaldırılacağı bu sistem, ada devletindeki ilgililer tarafından ‘kız ve erkek öğrencilerin bir arada öğrenim görmesi, belli bir yaşa kadarki eğitimi sabote eder’ şeklinde ifade edilmektedir.

Bunun yanı sıra Oxford, Cambridge gibi dünya bilim standartlarının çok üzerinde olan üniversiteler, tamamen Hristiyan taassubu ile yönetilip, koyu şekilde dinine bağlı öğretim elemanları tarafından bilimsel çalışmalarını devam ettirmektedir. Eton College’den bahsetmeye gerek bile yoktur sanıyorum, eğitim sistemlerini tamamen Osmanlı’nın ‘Enderun’ okulundan almış bir okuldur. Eton College ayrı bir yazının konusu olduğu için ayrıntı vermek beyhude olacaktır.

Hocamın bana söylediği şu diğer cümle ise, aslında tüm konuyu kapsar nitelikte:

‘’ingiltere’de inancı olmayan insanların, profesör de olsalar pul kadar değeri yok!’’