bugün

alevilerin namaz kılmaması

en azından kendi içlerinde tutarlı olduklarını gösteren eylemsizlik eylemi.

çok eskilerde, yani tubitak'ın henüz bilim imamlarının eline geçmediği, evrim teorisinden bile bahsedildiği ve a5 boyutunda yayımlandığı zamanlarda garfield karikatür bantları da bulunurdu bilim ve teknik dergisinde.

bir sayıda garfield'in taş kafalı mal sahibi, beraber televizyon izlerken überkedimize soruyordu:

''neden durmadan televizyon seyrediyorsun'' diye. garfield, ağzını oynatmaya bile tenezzül etmeden:
''hadi benim okuma yazmam yok da senin bahanen ne'' diyordu.

aleviler de şu veya bu gerekçelerle, sadece kendilerini ilgilendiren sebeplerle, size ve bize mantıksız da gelse, kendi kurallarına göre tutarlı gerekçelerle, belki de bahanelerle namaz kılmıyorlar da; siz, size farz olan namazı bir tek vaktini kaçırmadan kılıyor musunuz?

''farz ama işim olmaz, hele bir ihtiyarlayayım da toplu ödeme yaparım'' demek mi tutarlı; ''bana farz değil ki kılayım'' demek mi?

en mantıksızı da; adamın mezhebinin kuralını sen koyacaksan neden ayrıldı bunlar senin mezhebinden? adamlar bana farz değil diyor yahu, zorla değil ya. zorla mı yoksa?

asıl kendinize sorun; sabah ezanında es-salatu hayrun mine'n nevm* bile denilirken neden uyuyorum diye. sizin kaytarmaktan başka bahaneniz de yok.