bugün

hz muhammed in zeyd in karısı ile evlenmesi

insanı din hakkında şüpheye düşüren yegane konulardan biridir. Şimdi üstte de bahsedildiği gibi kurandaki pek çok hükmün uygulaması yok sadece emir. Peki bunda neden uygulamaya ihtiyaç duyuldu? Ateist değilim ama bu olay üzerinde kafa yorulacak cinsten. insana sanki peygamber bunu yapmak istedi gelecek tepkilere karşı da ayet ile kendisini akladı gibi bir düşünce geliyor ki bu da çok korkutucu. sonuçta ayeti inkar edemiyorsunuz ettiğiniz takdirde sapıtmış oluyorsunuz. Hep fiks bir muhabbet var. Peygamber bu kadar eşi korumak için aldı diye. Hadi Zeynepin ayrılma sebebi soylu olmasıydı. Soylu olsun olmasın gördüğümüz üzere zeyd in de eşi Zeynep başka bir eş ben görmedim duymadım ya da sadece zeyd olarak değil bir sürü bekar sahabe var. Adamlar sahabe güvenilirdir bir çoğu mantıken. Neden onlar değil de peygamber evlendi bu kadar kadınla? Eğer kadın çoksa hani cahiliye adeti kız çocuklarını diri diri gömmekti bu kadar kadın nasıl var ortada? Bir ayette kafaya takılan sorunlar daha sonra soruları açıp duruyor. Sonu yok. Evlatlığın çocuk gibi görülmesi bana ahlaken daha iyi gibi geliyor. Buna çoğu kişinin de katılacağından eminim. Kuranı savunan çoğu kişinin de evlatlığının karısını da yine kendi gelini gibi sayacağını düşünüyorum. Hadi tamam mirastan pay almaz öz çocuğa haksızlık olur gibi şeyler adalet yönünden anlaşılır ama evlatlığının duluyla evlenmek? Ayrıca bunun da kutsal kitapta yazması. Yani daha aydınlatılmamış onlarca mesele varken aydınlatılmamış konulardan dolayı mezhepler çıkmış binlerce belki milyona yakın kan dökülmüşken Evlatlığın çocuğuyla evlenebilirsiniz bu konuda allah sizlere kolaylık sağlamıştır denmesi... Bilmiyorum baya kafa karıştırıcı bir konu.