bugün

laik oldugunu ispatlayamayan herkes irticacidir

bu ülkede yaşayan herkesin devlete karşı en temel sorumluluğu, devlete laik olduğunu ispatlamasıdır. en temel yurttaşlık görevidir bu. bunu yapmamışsa irticacıdır, suçludur. hatta laik olduğunu ispatlamamış bireylere isim verilmesi, örfümüze aykırıdır. eski türk devletlerinde, isim alabilmek için bir kahramanlık yapmak gerekiyordu, şimdi de bunun yerini laikliğini ispatlama zorunluluğu almalıdır. bu konuda devletin bir adım atmasını açıkçası bekliyorum, en azından bir yargıtay bildirisini hak ediyor. e-muhtıra da olabilir.
konuyu biraz daha açarsak. efendim, bakıyorum herkes laiklikten bahsediyor. tayyip erdoğan gibi dinciler bile laik devletin teminatıyız diyorlar. hatta çiftçi, köylü, emekli kime sorsan hepsi laik. bre ebleh, laiğim laiğim diyorsun ama bugüne kadar laiklik için ne yaptın? oturduğun yerden laiklik olmaz. hayatında bir defa olsun anıtkabir'e gittin mi? gözyaşları içinde aslanlı yolda yürüdün mü? kahvede okey oynayarak mı laik oldun pezemenk? bir laik insanın yapması gereken birçok rituel varken ve sen bunların hiçbirini yapmamışken bana laiğim deme. laik olduğunu ispat et, edene kadar irticacısın, dincisin, suçlusun.