bugün

15 temmuz 2016 darbe girişimi

15 temmuz darbe girişimi ile ilgili uzun bir video yayınlanmış darbe girişimidir.

özellikle 1.50.00 sonrasını izlerseniz boğaz köprüsünde olanlar hakkında fikriniz değişebilir.
ülkeyi fetöcü bu alçaklara bırakmadık.

https://youtu.be/f-cQOCvy1Ew

yeni bir entri girmemek için ek açıklama:

ben ( hatta siyasetçi, asker vb.) darbeyi halk önledi derken bunu sadece halk önledi anlamında yazmadım.

aslında halk önledi kısmı bir anlamda doğru bile sayılabilir; çünkü burda darbeciler devletin anayası nı askıya
aldıkları (burda örtülüydü ama önceki darbelerde açıkca ilan edilmişti.) ve devletin içinde destekçileri
olduğu için darbe aşamasında devlet kim darbeci kim bunları ayırt etmek zor olur. darbecilere direnişte darbe karşıtı
askerin, polisin olması direnişi tamamen devletin yaptığı anlamına gelmez, burda darbeye karşı halkıyla bütünleşen
bir devletten bahsedilebilir. yani devletin safına geçmiş halkdan ziyade halkın safına geçmiş devlet (öz) vardır.
zaten devlet denilen yapı bir örgütden başka nedir. devleti oluşturan yasalar, personel tamamen, ya da kısmen
değiştirilerek devlet yeniden yapılandırılabilir. değişmez olan, önemli olan milletdir, halktır...vatan dır.

darbe 15 temmuz gecesi saat 22 civarı başladı. mevsimin yaz olması, havanın sıcak olması nedeniyle bir çok insan
zaten sokaktaydı. darbe haberleri, televizyonda, internet de (özellikle twitter) yayınlandığı an halk henüz
siyasiler ve darbe karşıtı asker ve polis hiç harekete geçmeden ilk tepkileri verdi. ben bu saatlerde evdeydim.
cumhurbaşkanı nın mesajını filan hiç duymadım; çünkü twitter dan yapılan darbeye direniş için sokağa çıkalım çağrılarına
uyarak hemen kızılaya, burdan da genel kurmay önüne gittim. biz burda darbecilerle uğraşırken cumhurbaşkanı halka
çağrıyı sonradan yapmış.

bu darbe girişimine halk hiç müdahale etmeseydi ne olurdu ?

nerdeyse % 99 ihtimalle darbe karşıtı devlet güçleri bu darbeyi yine bastırırdı ama...
aması var.. darbe yaklaşık 12 saatte etkisiz hale getirilemezdi. sabah saat 08.00 gibi akıncı hava alanı vurulunca
darbe bitti. darbe sürecinde polisin ve darbe karşıtı askerin en büyük yardımcıları halkdı.

darbecilerin işgal ettiği nerdeyse bütün birimlere önce halk girdi. polis ve darbe karşıtı askerler halkın arasına
karışarak darbecileri çok daha kısa zamanda etkisiz hale getirdiler. bir de darbeci askerlerin arasında orda bulunmalarına
rağmen darbeci olmayan çok sayıda asker vardı. işte sokağa halk çıktığı için bu askerler halka ateş etmedi ve şehit sayısı
azaldı. oysa halk sokağa çıkmasaydı asker ve polis doğrudan karşı karşıya gelecek ve böylece yaklaşık 100 sivil şehit
yerine belki binlerce asker binlerce polis şehit olacak veya öldürülecekti... tabi bir de bu şekilde darbenin bastırılması
bir hafta bile sürebilirdi.

ayrıca halk darbecilere karşı ilk defa özgürlüğünü korumuş oldu, bundan sonra darbeciler halkıda hesaba katmak zorundalar.

tekrar yazıyorum. burda devletiyle bütünleşen halk değil, halkına katılan, halkıyla bütünleşen bir devlet vardır.

darbe tamamen bastırıldıktan sonraki süreçde ise devlet yeniden yapılandırılıyor, oluşturuluyor.

bu dönemde çektiğimiz sıkıntılar devletin doğum sancısından başka bir şey değildir.

gelecekte türkiye hem kendi içinde hem de dünya da çok daha güçlü olacaktır.

son bir ekleme:
burda bir kaç yazısını paylaşmıştım, t24 de metin gürcan yeni durum hakkında güzel bir yazı daha yazmış.

http://t24.com.tr/yazarla...ivil-asker-iliskisi,15172

bir yazı daha..

askeri liseler neden kapatılmalı.. sabah gazetesi - hilal kaplan.
http://www.sabah.com.tr/y...liseler-neden-kapatilmali