askerde kısa dönemlerin odaları nasıl sorunsalı

sırf kısa dönemse iyidir. eğitimin farkını net görürsünüz orada. biz malesef topçu taburunun 15 aylık askerleri ile kaldık acemilikte. onlar koğuşun öte tarafıydı. kısa dönemler fare ölüsünü alıp birbirlerinin üzerine atmazlar, tuvaletlerden taharet için konan pis su ibriklerini alıp şaka niyetine birbirlerini sulamazlar, 13 kardeşinin ismini yat saatinde altındaki ranzadaki arkadaşına saymazlar, koğuşta sigara vb. içmezler, küfür sınırlı ederler (ötekilerin etmedikleri zaman dilimi olmaz), hırsızlıkları basit hırsızlıklardır (kısa dönemler sadece gözlük sileceğim ile gözlük kutusunu, 15 aylıklar ise kolonyamı, kilitli botunu, yorganımı ve yatak çarşafımı vb. çalmışlardı; ayrıca 15 aylıklar askeri kantini bile soydular), koğuşta yanınızdaki adam uyuşturucu bağımlısı, jiletçi veya katilin biri pek olmaz; kolay disipline olurlar (ötekiler psikopatı gördüğünde disipline oluyorlar, ayrıca 15 aylıkları üst teğmene şikayet etmeye gittiğimizde bize zamanla alışacaksınız arkadaşlar, onları biz bile zor zapt ediyoruz olmuştu)

gerçi benim birlik sürgün birliği olan (şansıma böyle bir yer çıkmıştı), sona hapishanesi benzeri bir birlikti. murphy yasaları ben de çok geçerli olduğundan sıradan bir askerlik hayal ederken (ki askerliği de merak ettiğim için aslında biraz hevesli de gitmiştim) kışı en sert geçen bir yılda kış ayında, böyle bir birlikte doğunun en soğuk şehrinde ıssız bir dağ eteğinde askerlik yapmak nasip olmuştu.