bugün

odalar aynı değil ama koğuşlar aynı.tuvalet uzaklığı koğuş konumuna göre değişir.
Acemi iken kısa dönemler bir arada oluyorsun lakin ustalık başlayınca karma herkes.

Hele jandarma karakolu falan ise hiç şansın yok.Büyük ihtimalle tek koğuş zaten...
kısa dönem yapan bir arkadaşım ; biz uzun dönemlerden ayrı koğuşta kalırdık demişti.
Kısa dönem askerlerin konakladığı derme çatma 4 duvara dair.

(bkz: bildiğin oda işte be oğlum)

görsel
ÇOBAN DEDIGIN ADAM BELKI SEN DAHA YUKSEK PUAN ALIP MADDI IMKANLAR NEDENIYLE UNIVERSITEYE GIDEMEMIS ADAM OLABILIR. SIGIRA BAK AMK.
valla askerde bölük komutanı bizi topladı

çocuklar, biz siz e bazı hareketler göstericez, yapmaya çalışın, yapamazsanız da canınız sağolsun

dedi.

(bkz: true story)
Çorap kokulu koğuş tarzıymış duyduğum kadarı ile. inanmazsınız ama Benim ayrı odam vardı askerde.
havadar oluyor genel itibariyle, cam kenarından en soğuk alan kısımda bir ranza veriyorlar, şanslıysan tuvalete koşarken bir yerlerini incitme diye de tuvalete yakın olan kapı azına en yakın olanı oluyor. anlayacağın kralsın orada. ranzanda da şimdiye kadar kimse yatmadığı için çok temiz ve sağlam. akşam sporu olsun diye gece yarısı soğan soydurmaya da götürüyorlar.
çok güzel sorunsalı. durun durun, gülmeyin, benim de katkıda bulunmam lazım yaşamış biri olarak.

odayı bırak, bir binayı kısa dönemlere veriyorlar birader, tabii. antalya'ya beş yıldızlı bir otele her şey dahil bir tatile gitmişsindir herhalde, onu hayal et. ettin mi? şimdi onun iki üç tık üstünü hayal et. yataklar ortopedik yaylı maylı böyle, yastıklar kuş tüyü, yorgan desen ayrı bir güzel. komutanlar da gelip dadanamıyor o binaya, istersen daltaşşak geziyorsun. manzaran desen inanılmaz, bütün kışlanın yeşilliği gözlerinin önünde (bu doğru bak, kışlalar çok güzel ağaçlandırılır). tsk'nın google ile google fiber anlaşması var ama halk arasında infial yaratmaması için bu bilgi gizli tutuluyor. kısa dönemler 100mbps simetrik internet kullanıyor odalarında toprağım, istihkak olarak sana tahsis edilen smart tv'ne bağlı playstation 4'ünle veya xbox one'ınla, artık hangisini seviyorsan, kullanabiliyorsun. bilgisayar zaten odada fiks. istihkakında akıllı telefon da var, odanda bulabilirsin. sabah öğle akşam yemekleri odana geliyor. çarşıya da kapalı land'la gidiyorsun. sen kullanmıyorsun tabii ki, sana şöför veriyorlar. daha önce yolda askeri araç görmüşsündür intikal halinde, onlar kısa dönemleri gezdiriyorlar işte. odanda sana özel banyo ve tuvalet de var söylemeyi unuttum. kapını da odada bulunmadığın nadir anlarda kitleyip gidebilirsin, hiç kimse de karışamaz. dolap falan yok, direk gardrop var kullanman için. göt içi kadar dolap neymiş öyle, yakışır mı sana? kral olacaksın paşam!

neyse bu kadar dayanabildim. oda moda yok güzel kardeşim. minimum 30-40 kişilik bir koğuşta en boktan, en ofsayt yataklardan birini sana verecekler, sirkülasyon oldukça daha iyi yataklara geçersen geçersin. kısa dönemsen zaten akıllı adam olduğun ve dışarıda o adamlardan daha vasıflı olduğun için seni asla çekemeyecekler, şu dünyada sana üstünlük kurabilecekleri tek yer orası olduğu için bunu sonuna kadar kullanacaklar, kendini ona göre ayarla yoksa kalbin kırılır oralarda, kimse bilmez. git çileni doldur öyle gel.
sırf kısa dönemse iyidir. eğitimin farkını net görürsünüz orada. biz malesef topçu taburunun 15 aylık askerleri ile kaldık acemilikte. onlar koğuşun öte tarafıydı. kısa dönemler fare ölüsünü alıp birbirlerinin üzerine atmazlar, tuvaletlerden taharet için konan pis su ibriklerini alıp şaka niyetine birbirlerini sulamazlar, 13 kardeşinin ismini yat saatinde altındaki ranzadaki arkadaşına saymazlar, koğuşta sigara vb. içmezler, küfür sınırlı ederler (ötekilerin etmedikleri zaman dilimi olmaz), hırsızlıkları basit hırsızlıklardır (kısa dönemler sadece gözlük sileceğim ile gözlük kutusunu, 15 aylıklar ise kolonyamı, kilitli botunu, yorganımı ve yatak çarşafımı vb. çalmışlardı; ayrıca 15 aylıklar askeri kantini bile soydular), koğuşta yanınızdaki adam uyuşturucu bağımlısı, jiletçi veya katilin biri pek olmaz; kolay disipline olurlar (ötekiler psikopatı gördüğünde disipline oluyorlar, ayrıca 15 aylıkları üst teğmene şikayet etmeye gittiğimizde bize zamanla alışacaksınız arkadaşlar, onları biz bile zor zapt ediyoruz olmuştu)

gerçi benim birlik sürgün birliği olan (şansıma böyle bir yer çıkmıştı), sona hapishanesi benzeri bir birlikti. murphy yasaları ben de çok geçerli olduğundan sıradan bir askerlik hayal ederken (ki askerliği de merak ettiğim için aslında biraz hevesli de gitmiştim) kışı en sert geçen bir yılda kış ayında, böyle bir birlikte doğunun en soğuk şehrinde ıssız bir dağ eteğinde askerlik yapmak nasip olmuştu.
oda ne lan? acemi birliğinde aynı koğuşlar kullanılır. usta birliğinin neresi olacağına bağlı olarak değişecek durumdur. uzun dönemlerin ve kısa dönemlerin birbirinden ayrı koğuşları olan ve olmayan birlikler var. en azından karakuvvetleri için bu kadarını söyleyebilirim.
Komutanları çıldırtan odalardır.
Misk amber bahçesi gibi.
357. kısa dönem olarak vatani görevimi tamamlamış olmama binaen uzun dönemlerle aynı koğuşlarda kalmış olmamız, aynı kaptan yemek yememiz ve onların seviyesine inerek çokta güzel anılar biriktirdiğim bir durum söz konusu oldu şahsım adına. havacıydım. kütahyadan 5.ana jet üssüne geçtim ve usta birliği gerçekten sürgün yeriydi koğuşta 25 kişiydik ve sadece benle birlikte totalde 2 kişi kısa dönemde diğer devrelerim eşit sayıda diğer odalara dağıtılmıştı. dağıtımlarını yazıcı olduğumdan mütevellit bizzatihi ben yapmıştım iş yerime yakın diye de kendimi 1.koğuşa koyarak kendi kendime taşşşak yaratmışımdır.
Tabiki veriyolar rahat ol, tuvaletin duşun ayrı, hayatının en rahat günlerini orada geçiriceksin güven bana!!!
yerine göre değişir örneğin ege tarafinda mini bar jakuzi gibi hizmetler orta ve üst batı ege yer yer yağmurlu, diğer yerler açık, doğu ve güney dogu anadolu karla karışık yağmur şeklinde.
Tek kişilik bazalar vardı. Her bazanın altında lazımlık vardı. Çıkarıp sıcıp yatıyorduk. Zaten yataktan da pek çıkmıyorduk. Utanmasak yemeği yatığımıza getireceklerdi. Temizlik firmasından her gün temizlikçiler gelirdi. Camlar silinir. Çamaşırlarımız yıkanırdı. Çok zor günlerdir mk.
Her daim sıcak suyun bulunabileceği duşu olan, pencereden bakınca müthiş manzarasından gözlerinizi alamayacağınız nezih bir oda. Günlük 3 sefer kantinden sıcak çay servisi var. Günlük 1 defa yemek odanıza geliyor. Wi-fi, led tv, tablet sosyal imkanlar arasında. Odalar içtima alanına çok yakın.
Nöbetçi subay gelip tek tek hepimizi uyandırıyor güzel sözler ile ve sonrasında uzun dönem askerler tarafından kahvaltılarımiz yataklarimiza getiriliyor.
Koğuş demek istedin sanırım. Bizde uzun kısa karışıktı koğuşlar.
görsel
Koğuştan bildiriyorum. Aynen görüldüğü gibi. 10 kişilik klimalı odalar.
Ben de şansıma bölükte yeni hizmete giren 10 kişilik koğuşlardan birinde kalmıştım. Her halükarda koğuşun kadrosu çok önemli tabii ki.
Bedelli askerlerin süitleri kadar lüks değildir.
Mini bar falan var kısa dönemlerin koğuşunda. Hatta bir keresinde nöbetçi çavuşu ararken koğuştan sesler geliyordu odaya girip baktığımda memelerini sıvazl... hala okuyor musun ya?
dolaplarda ilk defa sizin şişireceğiniz şişme hatunlar var mesela.