ne mutlu türküm diyene

atamızın, ortadoğu coğrafyasındaki bir ülke olmamızın ayrı bir anlam kazandırdığı sözüdür.

1929 anayasasına göre tüm türkiye cumhuriyeti vatandaşları "türk" kabul edilir. durum böyle olunca "ne mutlu türküm diyene" sözünün anlamı "ne mutlu türkiye cumhuriyeti vatandaşıyım" demektir. yani atamızın bu sözünün ırkla, kanla bir alakası yoktur.

tabi kimisi isveçlileri, norveçlileri filan örnek göstererek "yahu niye mutlu olalım ki? norveçli olsaydım daha mutlu olurdum" diyebilir. böyle diyenlere ilk cümlem üzerinde derin derin düşünmelerini öneririm.

tabi norveç'e iltica etmek de bir seçenektir ama hiç kolay değil o işler bilindiğiz üzere... kaldı ki bir yabancı olarak norveç'e iltica etmeyi başarsanız da pek o kadar mutlu olamayabilirsiniz göreceğiniz ayrımcılık sebebiyle... istediğiniz kadar "ben norveçliyim" diye götünüzü yırtın, yine de itilip kakılacaksınız. oysa türkiye'de "ben türküm" dediğinizde, tüm vatandaşlarımızın uğradığı ortak zulmün dışında, size özel bir zulme maruz kalmazsınız.