bugün

insanlığı eleştirmek yerine güzelliği inşa edin

dünyayı daha yaşanılır bir gezegen yapmak için duyarlı bireylere çağrımdır.

Bazen atla kovalasan yakalayamazsın korkmuş bir insanı. Korkunca iyi koşarsın, iyi kaçarsın ama koşarak korkularından kaçamazsın. Korkulardan kaçmanın en kolay yolu yalana binmektir. Söylediğin yalanlara kendinde inanmaya başladıysan kendi gerçekliğinde bir sanal gerçeklik yaratırsın. Kendi hikayeni anlatmaya cesaretin yoksa eğer başkaları üzerinden yaşarsın hayatı. Başka hikayeler senin olur. Birilerini başka ağızlardan güldürürsün, şaşırtırsın, ağlatırsın, tanıtırsın. Başka hikayeleri meşhur edersin. Kiminin doğrusu senin yalanınken, bir bakarsın senin doğruluğun doğrulmuş. Sohbetlerin yalanla yoğrulmuş. Kendini bir başkası olarak taktim ettiğin ve asla kendin olamadığın bir ömrün içinde hep tetikte ve her söylediğin yalanı unutmadan yanılgıya yer bırakmadan unutursun kendini. Asıl kendinden uzakta diğer kendine uygun yeni materyaller toplaman gerekir, seni sen olarak bilmeyenlere sen olmayan seni anlatmak için. Asıl seni öldürmek istesen de diğerini oynamak için asıl sene ihtiyaç vardır. işin aslı sen olan senin ölümü rol olan seninde sonun demektir. Diğerini oynamaya çalışırken olmaya çalıştığın kişi sadece bir oyundur. Oyun oynadığını bile bile olmadığın şey sen olan seni kapatır dehlizlere. Kurtarılmayı bekleyen kişiliğini ne kadar derine hapsedersen o kadar yaralanırsın. Etrafında kim varsa sen olan seni hiç tanımaz ve seni sen olduğun için seven tek bir kişi dahi olmaz. Yüzleşmek çok zordur. Hele ki kendiyle yüzleşmesi kişinin en zoru. Başkalarına bir başkası olarak gitmek mümkündür ama diğer sen asıl seni hiç kandıramaz. Asıl sen diğer senin ciğerini bilir. Her gece başını yastığa koyduğundan uyuyana kadar geçen süre yaşamın en zor yüzleşmesinin zaman birimidir. Kendine söylediğin yalanlar esaretindir. Sorduğun soruların cevaplarını hep doğru bilmen ve uykuya en kısa sürede geçmen gerçek cesaretindir. Korku korur insanı. Önce kendinden korunmalıdır kendini. Kendinden korkmalıdır. Sonra korkusuzca anlatmalıdır her şeyi olduğu gibi. Tüm olan bitenin içinde bir yalan varsa o yalan sana ait değilse, artık korkma sırası yalanın sahibindedir. Rahat uyumak senin elindedir. Çoğu insan yadırgamakta belki beni. Siyasetin ve garip hayatın buhranına bu kadar meyilli olduğum için. Doğruların olmasını ve zamanın iyilikten yana değer kazanmasını istiyorsak, dinlemeseler bile anlatmasını bilmeliyiz. Neticeler her zaman güzel sonuçlarla son bulmaz. Bazen birisi çıkar, seni yönetiyorum ayağına gerizekalı muamelesi yapar. insan doğası gereği kötülüğü bir şekilde dışa vurur, bunun olmamasını sağlamak demek çağımızın iletişim yolunu ve anlatım kabiliyetini kullanmak demektir. Korkularınız dünyanızı karartmadan sizde bir mum yakın.

edit: cidden yazarlığı bırakacağım. bunun nesini eksiliyorsunuz? illa am göt meme mi olmalı?