bugün

açıköğretimde psikoloji lisans bölümü açılması

Açılmaması gereken bölümdür. psikoloji görünümlü kıytırık iki haftalık aldıkları kurstan mütevellit yaşam koçluğu adı altında kendilerini terapist olarak tanıtan azımsanmayacak sayıda insan vardır. Bunun yanında, bir çok yeni açılan özel üniversitenin yaptığı ilk iş psikoloji bölümü açmaktır. Kendileri de psikolojinin para getirdiğinin farkındalar; lâkin bu duruma bi dur diyen yok. YÖK nasıl bir kurum ki, iki tane hocanız olduğu zaman doğru düzgün denetimleri bile yapmadan bölüm açılmasına izin veriyor? tabi yandaş üniversitelerden hiç bahsetmiyorum. Onların denetlendiği bile meçhul.

insanların özellikle psikoloji gibi bir alanda bilgi edinmeleri gerektiğini düşünüyorum. Fakat üfürükçülerin bile psikolog'luk yaptığı bu ülkede neyi ne kadar denetleyeceksiniz? Mesele sırf psikoloji bölümü açılıp KPSS'den düşük puanlı yerlere atılan yeni AÖF mezunları kitlesi değil(bu mesele de bir emek hırsızlığıdır, bu bölümü dört sene boyunca okuyan biri ile diğer bir kişinin atama yönünden aynı değerlendirilmesi ayrı bir saçmalık). Daha önemlisi, bir çil yavrusu gibi çoğalan Özel üniversite klinik psikoloji yüksek lisanslarının durumudur. eğer psikoloji mezunu iseniz(AÖF ya da örgün üniversite) Klinik Psikoloji'den yüksek lisans yaptığınızda klinik psikolog ünvanına sahip olursunuz.Zaten bazı özel üniversitelerin verdiği eğitim aşağı yukarı ne düzeyde olduğu belliyken, bu insanın ruh sağlığı ile oynamaktan başka bir şey değildir. Bunun yanında devlet hastanesinde psikolog olarak görev almak için yüksek lisansa da gerek yok. Psikoloji mezunu olun yeter.Zaten bölüm ayağa düşmeye başlamış. bu da açılırsa siz tahmin edin artık sonucunu.