bugün

islam da dört kadın ile evlenme olayı

eğer islamiyet kuran-ı kerim demekse ve orada yazılan herşeyin müslümanlar için bağlayıcılığı varsa bu dini kabul edenler açısından eleştirilmemesi gereken konu. zira bu hak müslüman erkeklere tanınmıştır. nasıl zina yapanlara 80 sopa, hırsızlara el kesimi cezası gibi uygulamalar bu dinin emirleri arasındaysa, çok eşle evlilik de müslüman erkeklere tanınan haklar arasındadır. bunda hikmet aramak, şu sebep bu sebep demek çok yersizdir. kuran-ı kerim'i kabul ediyorsan kimselere açıklama yapmak durumunda değilsindir. aslolan bu emirleri ve hakları sineye çekip çekemediğindir. doğruysa da yalansa da ben bunları kabul edemiyorum. hikmet ya da mantık aramak zorunda da değilim. şu zaman için oldukça ilkel ve cahilce duran bu uygulamaları tasvip edemem. imkansız olduğunu düşünsem de belki allah'ın mantığı benim gibi işlemiyordur ve ben de ahirette götüme girecek bir entryi yazıyorumdur. ama şunu biliyorum ki; insanlar kitaplardan daha öndedir ve en doğrusunu ve en güzelini keşfedip uygulamaya muktedirdir. mesela kölelik hala kitaplardayken hümanizm onu tarihe gömmüştür. değişen zaman ve şartların karşımıza çıkardığı yeni salgınlar da hep insan oğlunun aklı selim çabalarıyla savuşturulmaya çalışılacaktır. tabii ki bu konudaki başarının boyutu büyük ölçüde dinlerin tarih sahnesindeki rolüyle ters orantılıdır.