bugün

mujdeler olsun seriat geliyor

üzerinde sayfalar dolusu yazı yazılabilecek olaydır, olgudur.

bu ülkede dinini yaşayan insana, sokakta başını kapatıp gezen insana, evinde camide namaz kılıp birbirine dininin dediği gibi selam veren insanlara şeriatçı, yobaz şu bu denildiği sürece daha çok konuşulacak tartışılacak konudur. belki de insanlarımızın en çok yanıldığı konu dinini yaşayan insanların cumhuriyet yönetimini bırakıp şeriat yönetimine geçme isteklerinin olduğunun düşünülmesidir. elbette 70 milyon insan içerisinde bunu isteyenler vardır ancak oranı nedir orası tartışılır. kaldı ki bu ülkede bazılarının ( ! ) şeriatçı dediği insanların rejim değişikliğine gitmek istediklerini söylemek sallamaktan öteye gitmeyen bir cümledir. insanlar kendi içlerinde dinlerini istedikleri gibi yaşarlar. bu hıristiyan olur müslüman olur yada diğer dinlerden olabilir. sanılmamaktadır ki bu şekilde yaşayan insanların ben cumhuriyet yönetimi istemiyorum, kendi kendimizi yönetmeyelim yada anayasaya göre değil ilahi kitaplara göre topyekün yönetelim diyeceklerini. onu yaşamak isteyen insan zaten kendi içerisinde yaşıyordur. kendi hayatını onun getirdiği kurallara göre yaşıyordur. bir de düşünmek gerekir. diyelim ki bu tip insanların düşündüğü gibi olsa. ne olacak o zaman tüm dünya barış huzur içinde mi yaşayacak. sanmıyorum . sanmıyorum çünkü insanlığın içerisinde bir kurala her zaman uymak denilen birşey yoktur. yani bu yönetim yada başka bir yönetim hadi bu yönetim şeklini değiştirdik şunu getirdik artık buna uyacaksınız diyecekler ve insanlar da uyacak öyle mi ? eğer uyulmuş olsaydı yani getirilen kurallara insanlar uymuş olsaydı bu gün insanları yaptıkları suçlardan yargılamazdık, yargılamazdık çünkü insanlar bu tip bir olay içerisine girmezlerdi. bir de şunu anlamak güçtür. ne ile uğraşıyoruz. neyle bu kadar savaş içerisindeyiz. birbirimize farklı görünmek adına çeşit çeşit şeyler söylüyoruz. her insanın bu hayatta ve inanıyorsa diğer hayatta bir amacı vardır. benim inancıma göre bu hayatta yaptıkların gelecekte yapacaklarının belirleyicisi olacaktır. ve unutulmamalıdır ki kesin olan tek birşey vardır. o da insan hayatının bir zaman gelip biteceği. bunun için çocuklarımıza sevdiklerimize daha iyi bir hayat bırakmak isteyebiliriz ancak bence bunun yolu yöntemi bu şekilde değildir. bir de şöyle birşey vardır ki *
(bkz: insanlar inandıkları gibi yaşamazlarsa yaşadıkları gibi inanırlar)

(bkz: H z Ali)
güncel Önemli Başlıklar